Demonstraci, petici či podnět ke zrušení vyhlášky zaslaný ministerstvu vnitra. I tyto zbraně použili Kapličtí v boji proti nařízení, jímž zastupitelé omezili provoz pohostinských zařízení v širším centru Kaplice.Vyhláška, jež bez udělené výjimky zakazuje provozovatelům restaurací či barů, aby své podniky nechávali otevřené mezi půlnocí a šestou hodinou ranní, však i přesto zůstala v platnosti. A je to právě rok, co se jí kapličtí podnikatelé mají řídit.

Kaplický místostarosta Pavel Svoboda, jenž je zároveň pověřen řízením městské policie, si stojí za tím, že vyhláška je pro město přínosem. „Přispěla k většímu klidu ve městě. Počet případů ničení městského majetku od doby, co vyhláška platí, výrazně poklesl," hodnotí Pavel Svoboda.

Právě vandalství ze strany alkoholem posilněných lidí bylo jedním z důvodů, proč kapličtí zastupitelé pro vyhlášku zvedli ruku. Tím dalším pak bylo potlačení prostituce bující už i v samotném středu města.

Že by těchto cílů mělo město dosáhnout za pomoci již platných vyhlášek a policie a neomezovat přitom provozní dobu restaurací, na to chtěl před rokem upozornit demonstrací Tomáš Fesl z Kaplice. Protestu, který zorganizoval, se na kaplickém náměstí tehdy zúčastnily asi dvě stovky lidí. „Vyhláška vzala lidem chuť se bavit," říká Tomáš Fesl nyní.

„Žiji teď víceméně v Praze a do Kaplice se vracím jednou za dva nebo tři týdny, a tak ani nevím, jestli vyhláška městu nějak prospěla, nebo ne," hodnotí Tomáš Fesl. „Ale všímám si, že Kaplice je teď úplně mrtvá. Lidé se ani nemají chuť večer scházet, když po chvíli se restaurace nebo bar zavře a oni musejí jít zase domů," doplňuje Tomáš Fesl, jenž se prý už v protestech proti nařízení nechce nijak angažovat. „Šlo mi hlavně o to, aby se podnikatelé v pohostinství potkali s vedením města a vše si mohli vyříkat. A to se mi povedlo," doplňuje.

Kamilu Cvachovi, jenž v místní části Bělidlo nedaleko náměstí provozuje pizzerii, vyhláška podnikání prý nijak neznepříjemňuje. „S tím omezením problém nemám. Ale můj podnik je zaměřen spíše na rodiny s dětmi, tak to asi vnímám jinak než třeba provozovatelé heren," uvádí.

Například Aleš Mocek prý kvůli vyhlášce podnikání v oblasti pohostinství vzdal v Kaplici už vloni. „Toto nařízení bylo pro bar likvidační. Uvažovali jsme, že podnik zavřeme úplně, nakonec jsme ale zkusili bar nabídnout k prodeji a vyšlo to," řekl tehdy Aleš Mocek.

Hostinským, kteří vyhlášku respektují a požádají o udělení výjimky, aby svou provozovnu mohli nechat otevřenou i po stanovené zavírací době, však podle místostarosty Pavla Svobody radní vycházejí vstříc.

Teď prý Kapličtí chtějí být ještě velkorysejší. „Umím si představit, že seriózním podnikatelům, kteří dodržují daná pravidla, výjimku udělíme i na delší období," doplňuje Pavel Svoboda.