Mrtvě hledí na lidské hemžení v ulici igelitovými plachtami zakrytá veliká okna takzvaného Skleníku na krumlovském Plešivci. Slepě proto, že jsou zcela vysklená v důsledku požáru, který v patře objektu náhle vypukl v noci ze středy na čtvrtek 20. října. V zadních prostorách restaurace tehdy spala žena, kterou naštěstí ven vyvedli hasiči celkem v pořádku. „Byla to naše zaměstnankyně, která tu přespávala, když měla takzvanou dlouhou směnu,“ říká majitel restaurace Pavel Hajný, který na ženu hasiče oné noci honem upozorňoval a hnal pro ni ke Skleníku. Pavel Hajný má za sebou velmi krušné chvíle, ale do budoucna se snaží hledět s optimismem, i když v restauraci, kterou postupně zveleboval, nyní není nic než holé stěny a podlahy.

Dají se vůbec vylíčit pocity člověka, když mu vyhoří dům nebo ve vašem případě restaurace?
Pocity to byly strašné. To probuzení od místních taxikářů, nevěřícnost, než jsme na místo dorazili a pak strašný pocit bezmoci a řady dalších pocitů, že se to ani nedá vyjádřit.

Nechtěli jste to rovnou zabalit, když jste viděli tu černočernou spoušť a obrázek zkázy?
Zprvu nás takové myšlenky přepadaly, ale brzy nás to přešlo vzhledem k tomu, co jsme do toho podniku předtím vložili. A proto jsme se rozhodli znovu dát restauraci do pořádku.

Jaká byla reakce lidí z vašeho okolí?
Byla to velká síla a pořád lidé chodí a vyptávají se, kdy to otevřeme znovu. Samozřejmě nejvíc štamgasti. Ale to nám pomáhá, povzbuzuje nás to v našem úsilí.

Takže nehrozí, že by požár vaše podnikání položil na lopatky…
Byla to sice silná káva, ale ne. A nejsem na to sám, vydatně mi pomáhá můj otec.

Teď nejspíš musíte udělat celý interiér znovu…
Právě tam skončila práce asanační firma, která vytahovala kouř z omítek, oškrabala je a připravila vše pro zednické práce, na které teď čekáme. Zedníci nastoupí ještě v tomto týdnu. Chtěli bychom totiž mít už v prosinci otevřeno. První varianta byla, že otevřeme 1. prosince, ale mám pocit, že do Mikuláše by to mělo být určitě.

Využijete rekonstrukce k nějakému vylepšení oproti stavu před požárem?
Kdybychom chtěli něco vylepšovat například z hlediska oken, museli bychom k tomu získat povolení, neboť objekt není náš, ale Jednoty Kaplice, která je k nám mimochodem velice vstřícná, a to by práce značně oddálilo. To je pro nás nepřijatelné. Chceme dát restauraci do provozu co nejdříve. Vylepšovat ji budeme postupně.

Procházíme vnitřkem, ještě je to tu trochu cítit spáleništěm. Dostat kouř ze stěn nebyla jistě žádná legrace.
Dnes odjela firma, která na tom pracovala osm dní. Zpočátku tu museli chodit v dýchacích maskách, jinak se tu pohybovat nedalo, a speciálních nepromokavých oblecích. Mají na asanaci nějaké prostředky, všechen shořelý nábytek a koberce vyvezli. Teď už je to tu oproti tomu, jaká to byla hrůza, v pohodě. Sami jsme se do toho nepouštěli, to bychom se z toho zbláznili.

Jak dlouho před požárem jste restauraci provozovali?
Teď v listopadu to budou čtyři roky. Pořád jsme to postupně renovovali, vylepšovali, předělávali. Myslím, že jsme z toho vytvořili docela útulné místo. A potvrzují to i ohlasy lidí. Byli tu spokojenější, rozhodně to tu bylo o něčem jiném, než to bývávalo kdysi.

O totéž jste se jistě snažili i ohledně gastronomie?
Samozřejmě. Když jsme tady začínali, tak se tady nedělala jídla vesměs žádná. Byla to tak dvě tři jídla týdně. My jsme postoupili výrazně výš, na x desítek jídel denně. Těšilo nás, že je o ně zájem, lidé si sem chodili pro jídlo i do kastrůlku. Například jeden důchodce si jídlo platí na měsíc dopředu a chodí si sem pro ně s kastrůlky. Máme svůj stálý jídelní lístek a navíc dva druhy menu jako hotovky. A ty se denně mění.Konaly se tu různé akce. V den požáru nám hned od rána měly začít vepřové hody. Všechno na ně bylo připraveno a nakoupeno. A to všechno se muselo zlikvidovat. Na sobotu jsme museli odvolat svatbu pro 150 lidí a pak další akce, jako třeba různé předváděčky. Radost z toho ti pořádající neměli, ale co se dalo dělat.

Už víte, co bylo příčinou požáru?
To nám do dneška ještě nikdo nesdělil. Odborníci zúžili okruh možných příčin na odhozený nedopalek cigarety, třeba v koši, nebo plasmouvou televizi, která praskla. Také uvažovali o závadě na klimatizaci. Ale zatím nevím.