A byla to trefná poznámka. Už od rána se včera ozývali jak obyvatelé, tak i podnikatelé nebo zkrátka ti, kdo měli po městě řádně vylepené a hlavně zaplacené své plakáty.

Ty totiž zmizely pod celoplošnou vrstvou oranžových předvolebních agitek, která se ve městě objevila bez zaplacení a bez vědomí majitele plakátovacích ploch.

„Ráno jsem cestou do práce šel jako vždy okolo plakátovací plochy na Plešivci. Její vzhled mě překvapil,“ uvedl ve čtvrtek i čtenář Deníku Milan Kříž, kterému nebývale oranžová plocha okamžitě padla do oka.

„Takhle by vypadala vláda ČSSD? Nikdo se nedozví nic o programech divadel, kina ani o ničem jiném než o Jandákovi a Paroubkovi. To lidem nevadí?“

Během noci tak rázem zmizely například plakáty zvoucí na víkendový Kouzelný Krumlov, do kina, do Egon Schiele Art Centra a na mnoho jiných akcí.
Provozovateli služby tím rovněž hrozí problémy.

„Za chvíli vyjíždím zjišťovat, na kolika plakátovacích plochách k černému výlepu došlo. Podle toho, co zatím vím, tak asi na všech,“ nebyl nijak potěšen vlastník ploch Jiří Štěpánek.

Teď jej čeká i obvolávání všech inzerentů, aby mu dodali náhradní plakáty, a musí také zajistit jejich nový výlep. Už to znamená náklady a práci navíc. Podle Štěpánka musel vše někdo zorganizovat přes noc a práce takovéhoto rozsahu se rozhodně nedá zvládnout za několik minut, naopak. Ovšem Česká sociální demokracie dává od věci ruce pryč.

„Jsem v šoku, slyšel jsem o tom, co se stalo a opravdu mi to vadí,“ řekl včera městský zastupitel a kandidát ČSSD v nadcházejících volbách Rudolf Vejskrab. Podle něj bude nutné, aby se věcí zabývala policie. „Vůbec netuším, kdo to mohl udělat,“ konstatovala českokrumlovská tajemnice ČSSD Blanka Šestáková.

„Všimla jsem si toho už ráno a okamžitě jsem to začala řešit. Mám ale informace, že se něco takového děje i v jiných krajích. Věřte mi, je mi z toho špatně,“ dodala s tím, že jakýkoliv podíl na nelegálním výlepu plakátů a poškozování i jiných politických stran českokrumlovská sociální demokracie rozhodně odmítá.

Překvapeny jsou hlavně další politické strany, jejich plakáty pod nánosem těch oranžových zmizely. „Zkusíme zjistit, zdali něco nezaznamenaly kamery městského monitorovacího systému,“ sdělil Zbyněk Toman, předseda českokrumlovské ODS.

Věc pak předá hlavnímu volebnímu manažerovi strany. Podle všeho bude ODS požadovat od ČSSD oficiální vysvětlení. Provozovatel plakátovací služby zvažuje podání trestního oznámení. „Upozornil jsem na to naše odpovědné manažery a událost budeme dál řešit,“ řekl za KDU–ČSL předseda městské organizace Jan Vondrouš.