Přestože pro některé dobrodruhy se kromě kapra na štědrovečerní tabuli stal tradicí i předvánoční pych lese, vidina bezplatně pořízeného stromku se může notně prodražit. Avšak i na zloděje, kterým se podaří loupežnou výpravu přečkat bez postihu, chystají lesníci další důmyslné léčky.

Zápach odradí

„Před zloději se bráníme hned dvěma způsoby. Nejžádanější stromky, tedy především jedle, znehodnocujeme ořezáním bočních větviček. Jehličnany mohou dále růst, neboť se jim i přes tento zásah dostává dostatek asimilačního aparátu, pro nenechavce však už nejsou tolik atraktivní.

Anebo je ošetřujeme speciálním postřikem, který se v teple obývacího pokoje začne odpařovat a vyluzovat nesnesitelný zápach,“ popsal ředitel Lesů města Český Krumlov Bedřich Navrátil.

Jistým druhem prevence před zloději je podle něj i zajištění dostatečně pestrého sortimentu lidem, kteří si chtějí vánoční stromek pořídit legální cestou.

„Snažíme se jim nabídnout dostatek kvalitních stromků za rozumnou cenu, aby se jim nevyplatilo podstupovat to riziko a jehličnan si jít do lesa ukrást,“ vysvětlil Bedřich Navrátil.

Ač oficiální policejní statistika nevzpomíná žádnou obdobnou krádež v posledních několika letech, českokrumlovští strážníci a také lesníci mají se zloději vánočních stromků bohaté zkušenosti.

„Kontrolujeme hlavně příjezdové cesty do lesů, především na Dubíku a v lesích směrem na Přídolí,“ sdělil velitel Městské policie Český Krumlov Jan Šítal.

Doplnil, že největší šrumec je v lesích týden před Vánocemi, neboť na lup s pilkou se nevydávají pouze lidé, kteří chtějí ušetřit, ale také ti, na něž už v prodejnách žádný jehličnan odpovídající jejich představě nezbyl.

Podle Bedřicha Navrátila si někteří nenechavci přijíždějí do lesa pro stromky rovnou s nákladním automobilem.

„Zrovna vloni jsme dostali hlášení, že se na plantáži vánočních stromků pohybuje nějaká skupina lidí, kteří sem přijeli avií. Avízo naštěstí přišlo včas, a tak zloději ještě před naším příjezdem sice tři stromky pokáceli, naložit už však žádný nestačili,“ vybavil si Bedřich Navrátil.

Uhlídat všech 1300 hektarů městských lesů podle něj není nic snadného, pomáhají však policisté a také známí, kteří jakýkoliv podezřelý pohyb v lese okamžitě hlásí.

Vánoční stromek z vlastní zahrady

Do rozporu s platnými zákony se můžete dostat i v případě, že pro vánoční stromek vyrazíte s pilkou na vlastní zahradu. Podle zákona O ochraně přírody a krajiny a s ním související vyhlášky lze bez povolení kácet pouze stromy, jejichž kmeny mají ve výšce 1,3 metru od země obvod alespoň 80 centimetrů. Omezení se týká i keřů – ty, které máme v úmyslu bez povolení vykácet, nesmějí mít rozlohu větší než 40 metrů čtverečních.

Stromek za sto tisíc

Jak vyplývá z policejního „ceníku“, kradený stromek se při troše smůly může změnit v ten nejdražší vánoční dárek.

„Pokud se odcizení stromku podaří prokázat, tedy například dotyčného chytíme při řezání stromku v cizím lese bez povolení a souhlasu majitele, jedná se o přestupek proti cizímu majetku. V takovém případě hrozí v blokovém řízení pokuta až 1500 korun, ve správním řízení až 15 tisíc korun,“ vyčíslila českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.

Doplnila, že pokud se zloděj vydá do lesa bez povolení autem, prohřeší se navíc proti lesnímu zákonu. „V takovém případě se jedná o správní delikt, kde ve správním řízení hrozí pokuta až 100 tisíc korun,“ dodala Michaela Pavlíčková.