Povolání s nejjistější budoucností. Tím se nejspíš mohou pochlubit ředitelé škol. Jejich odvolání z funkce je totiž de facto nemožné. Pokud tedy neporuší nějakým zásadním způsobem předpisy. Tomu ale bude v budoucnosti možná konec. Jestliže projde novela školského zákona, kterou ale před pár dny vrátili senátoři do Poslanecké sněmovny, je možné, že mnozí ředitelé budou muset po šesti letech ve funkci do konkurzu. Zřizovatelé škol tento krok vítají.

Bezesporu je to dobrá věc, po které volal Svaz měst a obcí poměrně dlouhou dobu,” řekl například hornoplánský starosta Jiří Hůlka. „Obec, byť nepřímo platí provoz školy, nemá vůbec žádnou možnost činnost korigovat. Pokud se s ředitelem názorově nesejde, je to pak veliký problém. Jestliže je změna možná až v momentě, kdy se člověk dopustí například trestného činu, je to samozřejmě neštěstí. Daleko demokratičtější je svůj post obhájit.”

S těmito slovy souhlasí například ředitelka chvalšinské základní školy Eva Luštická, která považuje omezené funkční období ředitelů škol za správný krok. „Samozřejmě je diskutabilní, jestli by do konkurzu měli jít všichni, co jsou ve funkci šest let. Každopádně si ale myslím, že jestli chce ředitel dál školu vést a má pro to patřičný elán, neměl by mít problém se do konkurzu znovu přihlásit, předložit koncepci a funkci obhájit,” zmínila Luštická. Ředitelka kájovské školy Lenka Augustinová ale upozornila, že konkurzy mohou být zneužity k vyřizování osobních účtů.