Pokud máte řidičský průkaz úředně vydaný v rozmezí od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, měli byste si jej podle zákona o silničním provozu nechat do konce letošního roku vyměnit za nový. A to už může být problém, protože v tuto chvíli je takových jako vy na Českokrumlovsku celkem 1 941.

„Pokud bychom počítali s dvacetidenní dobou, kterou mají úřady na zpracování nového průkazu, pak zbývá pouze 24 pracovních dní na podání žádosti o nový řidičský průkaz,“ připomněla v pátek Jitka Augustinová, mluvčí českokrumlovské radnice.

„Pokud by měly být vyměněny všechny doklady včas, úředníci v Českém Krumlově by museli každý den vyřídit 80 žádostí,“ dodává mluvčí s tím, že k tomu, aby žadatelé stihli vyměnit svůj řidičský průkaz včas a bezplatně, musí tedy úřad zažádat do třetího prosince.

Aby bylo možné výměnu všech průkazů stihnout do konce roku 2010, musel by úřad vyměnit průměrně 971 průkazů měsíčně, přesněji 45 průkazů každý pracovní den.

Čísla této statistiky se budou s postupujícím časem rapidně zvyšovat, protože řada řidičů nechává výměnu dokladu na poslední chvíli. Pokud si řidiči nevymění svůj průkaz včas, ke konci roku mohou na úřadě očekávat nepříjemné fronty.

„Občané se mohou na úřadě objednat online systémem z internetových stránek Českého Krumlova,“ upozornil v pátek vedoucí odboru dopravy českokrumlovského Městského úřadu Miroslav Hála s tím, že tato možnost výrazně omezí případné čekání ve frontách a zkrátí výměnu na několik málo minut.

Co se ovšem stane, pokud si někdo řidičský průkaz do konce roku nevymění? „Pochopitelně, že takový člověk si může o výměnu zažádat i v novém kalendářním roce, ale už za ni bude platit. Poplatek je padesát korun,“ doplnil v pátek Miroslav Hála.

Jinou věcí je, že takový řidič nebude mít po Novém roce platný řidičský průkaz a v případě silniční kontroly se tento přestupek patrně neobejde bez pokuty. Její nejčastější rozmezí se pohybuje od 1 500 do 2 500 korun.