„Zrovna píši dopis na Svaz měst a obcí," postěžoval si starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. „Upozorňuji v něm na katastrofální stav zdravotnictví v pohraničí. Chceme apelovat na vládu, aby začala už konečně něco dělat. Tohle je neudržitelný stav."

Město Vyšší Brod navíc nedávno investovalo deset milionů korun do rekonstrukce zdravotního střediska, aby pro lékaře vytvořilo vhodné podmínky. „Dětská lékařka nám ale skončila a marně sháníme novou. Gynekologa hledáme už přes dva roky. Prostě je to katastrofa," dodává. Občané Vyššího Brodu, aby si vzali dovolenou, když jim onemocní dítě, musí totiž k lékaři až do Krumlova. A chce to 
i dávku štěstí, aby se vůbec dostali na řadu.

Podobnou situaci řeší také
v Horní Plané. „S lékaři jsme na tom špatně," uvedl starosta Jiří Hůlka. „Je to celostátní záležitost. Zrovna teď probíhá ve Svazu měst a obcí šetření, jak jsou na tom ostatní kolegové z 6,5 tisíce obcí, a vychází to tak, že jsme na tom všichni opravdu zle. Lékaři jsou, podle naší situace a mého odhadu, ze sedmdesáti procent v důchodovém věku a mladí jednoduše nejsou."

V Horní Plané mají dětského lékaře, který za sebe již nyní hledá náhradu. Zubní lékařka v Plané je také v penzijním věku a za několik let by měla do důchodu odejít i praktická lékařka pro dospělé.

Benešov nad Černou doktora má. Najít ho ale zabralo rok a nepředstavitelné množství byrokracie. „Po úmrtí našeho posledního lékaře jsme po roce dosáhli toho, že máme jiného. Byla vyhlášená tři výběrová řízení, nebylo to jednoduché. Nikdo se nepřihlásil. Bylo to i administrativně neuvěřitelně složité a myslím si, že je to veliký, celorepublikový problém," potvrzuje starostka Veronika Korchová.

Lékařům se do pohraničí nechce a navíc mají obavy i z papírování, které by je čekalo. „Bylo toho hodně a bylo to dost složité. Musela mi pomáhat paní starostka," potvrzuje lékař z Benešova nad Černou Jaroslav Radík. Starostka obce dodává: „Tohle by mělo řešit ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství. Ti by měli řešit to, aby nám tady lékaři zůstávali."
Do obcí, které své lékaře nemají, musí dojíždět doktoři odjinud.

Nedostatek doktorů bohužel není jediný problém, který obce pálí. Trápí je i nedostatek lékáren.
„Velké řetězce lékáren likvidují ty malé. Státní ústav pro kontrolu léčiv malým lékárnám také nevychází vstříc, a proto nám na malých obcích chybí i ony," uzavírá Jiří Hůlka.