Dnes to zní jako pohádka, že mniši kdysi pěstovali ve Vyšším Brodě citrusy, kterými si nejenom zpestřovali jídelníček, ale citrusové plody také prodávali. Citrusy rostly v oranžérii v klášterní zahradě nad rybníčkem. Přítrž tomu udělal Hitler, když ve 41. roce cisterciácký klášter zrušil.

„O vznik oranžérie se v 19. století zasloužil zdejší páter Xaver Kraus,“ říká převor kláštera Justin Berka. „Měl na starosti zahrady a založil zimní zahradu, do níž nechal z teplých krajů dovézt citrusové rostliny,“ uvádí. Po válce chtěli mniši, kteří přežili, vše obnovit, ale neměli na to čas. Klášter zrušili komunisté. Čili oranžérie už jenom chátrala.

Současní mniši měli v úmyslu skleník zase opravit, ale to nebylo možné, dokud se nevyřešily restituce a rybníček se zahradou byly konečně zase jejich. Pak už se ale oranžérie nedala opravit.

Oranžérie v zahradě vyšebrodského kláštera nyní ale opět stojí. Mniši v ní plánují obnovit zimní zahradu, ale nebrání se i jinému využití. Oranžérie totiž skýtá velmi příjemný, krásně prosvětlený prostor, kde by se například pěkně poslouchaly i koncerty.

„Ve skleníku je kupodivu příjemně i při venkovních třicítkách,“ podotkl stavební technik kláštera Eduard Beneš. „Oranžérie je kopií té původní, kterou jsme museli pro její velmi špatný stav zbourat. Tvoří ji přípravna, vlastní skleník a sklad dříví pro vytápění. Vidíte, mniši kdysi ve skleníku dokonce zavedli podlahové vytápění.“

Oranžérie ještě potřebuje drobné úpravy, například je třeba vymalovat, ale to už jsou detaily. Oprava včetně základů a bytelné klášterní zdi trvala čtyři roky a na náklady ve výši zhruba 5,5 milionu korun přispělo Ministerstvo kultury 4,6 milionu korun.