Prakticky po celé prázdniny tady totiž řemeslníci opravovali takzvanou Rožmberskou bránu. A co se nestalo? Pod nánosy letitých a oprýskaných barev se při čištění zdi na západní straně fasády začaly objevovat obrysy maleb, o nichž po několik staletí lidé neměli ani potuchy.

Připomeňme, že jednou z posledních barev, jimiž byl celý klášter natřený od věže až po základy, byla vojenská zelená. Tou nechali klášter přetřít nacisté během války.

„Nejdřív mi restaurátoři volali, abych se přišel podívat, co objevili. Po poradě s Národním památkovým ústavem bylo rozhodnuto, že fresku zrestaurují specialisté," řekl včera převor Justin Berka a dodal: „Něco takového jsme vůbec nečekali. Původně bylo v plánu fasádu jen očistit a opravit společně se střechou, která už měla i velmi špatné krovy."

Na opravu střechy se podařilo získat mnichům grant, znovuzrození fresky hradí ze svého.

Obrovská nástěnná malba tohoto typu prakticky nemá v regionu konkurenci. Až do tohoto týdne na jejím znovuzrození pracovali tři specialisté. Jen postava Panny Marie je vysoká tři metry.

Po stranách světice stojí další dva patroni, svatý Bernard a svatý Benedikt. „Svatý Benedikt napsal řeholi, podle které my žijeme. Svatý Bernard je patron cisterciáckého řádu," doplnil převor Justin.

Přímo nad průjezdem, který býval hlavním vjezdem do kláštera, hlídá vchod Rožmberský jezdec.

Brána patří do komplexu domů a pozemků, které získali cisterciáci konečně po dlouhých právních dohadech v restituci od zrušeného Bytového podniku Most. Bez zajímavosti není, že na půdě objektu našli mniši i původní dubová vrata do Rožmberské brány. Ta se dávno považovala za ztracená. Dolů z půdy je museli spustit na lanech z vikýře a nyní přes zimu si je vezmou do práce specialisté, protože část dřeva už napadla hniloba. Příštím rokem už ale chtějí bránu osadit tam, kam původně patřila.

Společně s bránou získali mniši zpět do vlastnictví i příjezdový pozemek a část nádvoří. To bylo nutné znovu odvodnit, protože za minulého režimu se odvodňovací kanály zavezly. Návštěvníci se tak už nyní nebudou za deště brodit do kláštera kalužemi.

Na vrácení čeká ještě areál bývalého klášterního pivovaru a hektary dalších pozemků.