Některá, zvláště ta duchovní a spojená s mnišským životem, skrytá zůstanou i nadále. Ale každým rokem přibývá také těch, jež cisterciáci lidem zpřístupňují.
Mnišský řád sice počítá jako start své hlavní turistické sezóny až začátek května, ale vzhledem k tomu, že cisterciáci se návštěvám neuzavírají ani v zimě nebo v časném jaru, je i teď možné si po telefonické objednávce zajistit prohlídku několika novinek. Například takzvané Zimní kaple, kde turista spatří Madonu strýčickou, sochu z 15. století, která byla řádu navrácena vloni.
V klášterním kostele se už půl roku maluje, ale to neznamená, že turisté přijdou zkrátka. „Klášterní kostel je zatím uzavřen, protože se v něm intenzivně pracuje, ale nabízíme nový prohlídkový okruh, gotické sklepy,“ naznačil včera převor kláštera Jan Justin Berka. V případě vyšebrodského kláštera se ovšem nejedná o nějaké drobné sklípky, ale o majestátní komplex několika podzemních prostor, které by se s klidným svědomím daly nazvat i sály. Tato část staveb patří k těm nejstarším a pochází ze 13. století. Veřejnosti budou během května zpřístupněny vůbec poprvé v historii.
Aby nebyli návštěvníci kláštera ochuzení o pohled na slavnou Madonu vyšebrodskou, je tento obraz nainstalován v knihovně. Zpět do kostela se vrátí příští rok, kdy se podstatná část areálu stane jednou z vyhlídkových tras Velké Zemské výstavy 2013.
Prohlídková trasa se má pak také dočkat rozšíření o kapitulní síň, křížovou chodbu a rajský dvůr a v jedné z kaplí bude za přísných bezpečnostních podmínek vystaven i slavný Závišův kříž. To ale až za rok.
Nyní si návštěvnickou premiéru odbývá už zmiňovaná Zimní kaple a Madona strýčická, ale i socha svatého Mikuláše z Rožmberka z roku 1380. Po dvaašedesáti letech mohou lidé opět spatřit i Ukřižování vyšebrodské, velký deskový gotický obraz pocházející patrně z roku 1380. Jeho autorem je neznámý malíř všeobecně nazývaný Mistr vyšebrodského oltáře.