Obsah didaktického testu z českého jazyka státní maturitní zkoušky se nelíbí mnoha kantorům, kteří tento předmět vyučují. Své připomínky zveřejnilo také českokrumlovské gymnázium.

Glosu Václava Votruby Tak jak to šlo? si můžete přečíst ZDE!

„Trápí nás obsah státních maturit, zejména z češtiny a literatury. Příliš neodpovídá tomu, co se vyučuje,“ řekla v úterý ředitelka Gymnázia Český Krumlov Jana Cipínová.

Připomínky ke státním maturitám měla například i kaplická střední škola a gymnázium. „Byly ale spíše technického rázu,“ zmínila v úterý zástupkyně ředitelky Jiřina Staňková.

Školy z regionu doufají, že se už dnes dozvědí výsledky, jak byli jejich jednotliví žáci úspěšní. Celorepublikově neuspěla třetina maturantů, což je pro mnohé šokující. Ředitelé škol z českokrumlovského regionu takový výsledek ale předpokládali. Mnozí žáci nebrali generálku úplně vážně, někteří ji dokonce bojkotovali. V potaz se také musí brát, že mají maturanti ještě celý rok na přípravu.

„Myslím si, že to dopadlo podle očekávání. Dá se předpokládat, že situace bude na konci roku jiná. Ještě mají rok na přípravu a celkově ty přípravy budou určitě intenzivnější,“ řekla ředitelka Střední odborné školy zdravotnické a Středního odborného učiliště Český Krumlov Martina Kokořová.

„Jihočeský kraj ale dopadnul dobře, takže určitě zaslouží pochvalu. V každém případě nás samozřejmě zajímají konkrétní výsledky a ty ještě nemáme. Je tudíž předčasné dělat nějaké závěry.“

„Trošku jsem čekala, že to neudělá tolik dětí,“ souhlasí Jana Cipínová se slovy, že v dnešní době většina školáků navštěvuje maturitní obory, tudíž úroveň maturantů musela klesnout.

Podle Jiřiny Staňkové se na výsledku generálky na státní maturity podepsala také únava maturantů. „Bylo to nastavené například tak, že šly vyšší úrovně češtiny a angličtiny po sobě. To nebylo moc dobře, protože už žáci byli dost unavení. Nastavení musí být takové, aby žáci nepsali těžší testy hned po sobě,“ řekla Staňková. „Je také fakt, že někteří studenti nebrali generálku vážně. Někteří ji dokonce úplně bojkotovali, což ale není případ naší školy.“

Maturanti dělali povinnou zkoušku z češtiny. Pak si mohli vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. Někteří si vyzkoušeli oboje.

„U nás si všichni vybrali cizí jazyk. Někteří si ale zkusili i matematiku, aby věděli, jak je ta zkouška obtížná,“ řekla Jiřina Staňková.

„I na naší škole dělali někteří studenti dobrovolně tři zkoušky,“ řekla Jana Cipínová. „Nyní mají dva týdny na to si vybrat, zda budou už naostro dělat cizí jazyk, nebo matematiku. Tak uvidíme, při generálce si většina zvolila angličtinu.“

Co se češtinářům například nelíbí

Gymnázium Český Krumlov zveřejnilo na svých webových stránkách připomínky ke státním maturitám. Zde jsou některé z nich:

– špatná organizace písemné práce – v rozporu s obecnými postupy při vypracovávání slohových prací, tj. zákaz psaní konceptu, kde si studenti mohou promyslet strukturu práce a formulaci myšlenek (zvláště u vyšší úrovně – úvaha, fejeton)

– matoucí zadání témat – často v rozporu téma, výchozí text nebo citát a slohový útvar, mnohdy se vylučující zadání tématu a slohového útvaru (reportáž do průvodce, polemika)

– zvolena naprosto nevhodná a odtažitá témata písemné práce – pro mladou generaci bez osobních zkušeností (vlastenectví, arabský svět), což vede k teoretizování a frázím

– nepřesně zadané úkoly v didaktických testech a nejednoznačné odpovědi