Oslavy 750 let Vyššího Brodu naplno vyvrcholily v uplynulém víkendu. A na své si přišli všichni. Program byl bohatý.

„Přijeli jsme se s manželem podívat v sobotu, protože program sliboval nejzajímavější věci. A také samozřejmě kvůli volnu,“ usmála se Jana Havlová, která dorazila z Prachatic. „Manžel byl také zvědavý na to jejich pivo.“

K nejvýznamnějším okamžikům oslav patřilo slavnostní ocenění zasloužilých osobností v klášterní barokní knihovně. Město rukou starosty Miloše Zálešáka a převora kláštera Justina Berky předalo padesáti lidem, kteří se nějakým způsobem podíleli na rozvoji Vyššího Brodu a kláštera, plakety a pamětní listy. Na seznamu mezi mnohými figuroval například Jiří Franc, Jan Blažek nebo Vladislav Čížek.

Děti se nenudily

Organizátoři oslav nezapomněli samozřejmě ani na ty nejmenší. Ti se většinou zdržovali v centru u různých stanovišť, kde se střílelo z luku nebo bojovalo. Občas hodně drsně.

„Bojování mě baví nejvíc! Dokonce porážím i kluky,“ pochlubila se například místní Hana Zahradníková. Většinu dne u soubojů trávil i Michal Prát.
Přesto k naprosté spokojenosti něco postrádaly.

„Chybí tu stánky, které tu vždycky byly. Stejně tak nějaké lepší atrakce. Je to škoda,“ řekla Zahradníková.

Další z dětí, Ondřej Svoboda, dokázal ocenit práci lidí, kteří se na chodu oslav podíleli. Podle něj výborně poukázalí na bohatou historii města.

„Vyšší Brod měl vážně super historii, která se mi líbí. Je tedy fajn, že jsou tu i lidé, kteří na ni odkazují. Například výroba z kůže nebo kováři. Ti jsou vážně perfektní,“ řekl Svoboda.