Že se na nejlepší kamarádky nezapomíná, dokázala již podruhé Kateřina Čížkova z Vyššího Brodu. Pro svoji přítelkyni Andu, která v loňském roce zemřela po dlouhém boji s těžkou nemocí, uspořádala v sobotu ve Vyšším Brodě druhý ročník charitativního koncertu. Zavzpomínat a zároveň podpořit nemocné děti přišla slušná řádka lidí.

„Minulý rok jsem tento koncert uspořádala, aby byly nějaké peníze na potřebné pomůcky pro Andu. Aby se to dalo zvládat. Koncert byl naplánovaný, ale Anda čtrnáct dní před tím zemřela,“ vzpomínala na těžké chvíle šestnáctiletá Čížková. Koncert se však uskutečnil. Vybralo se přes 27 tisíc korun.

„Výtěžek jsme věnovali na českobudějovickou dětskou hematologii, kde se o ní opravdu pěkně starali. I letos tam dáme vybrané peníze. Část částky byla věnována také na Krtka v Brna.“

Andin boj trval dva roky. Po celou dobu měla v osobě Kateřiny obrovskou podporu. Když to šlo, neváhala s ní přespat i v nemocnici.

„Bylo ji čtrnáct let, když zjistila, že je nemocná. Byla jsem s ní pořád v nemocnici. Přístup personálu byl vážně skvělý. Paní doktorka Alena Smrčková byla úžasná. Andy zemřela v necelých šestnácti letech. Měla rakovinu,“ řekla Čížková. „Doktoři ji dávali čtyři měsíce života, ale nikdo nám nic neřekl. Naděje byla. Opravdu je až do konce,“ dodala.

Doktorka Alena Smrčková, která se o Andu starala, na charitativním koncertu také nechyběla. „Snaha těchto lidí něco udělat, je opravdu obdivuhodná,“ řekla při svém proslovu na podiu.

Trávit ale čas s těžce nemocným člověk není nejjednodušší. Kateřina Čížková prožívala všechny nepříjemné okamžiky na vlastní kůži a následků se ještě nezbavila.

„Už během její nemoci jsem musela chodit k psychiatrovi. A chodím pořád. Je hrozně těžké to snášet. Člověk viděl, jak je na tom po těch chemoterapiích, a na to se nedalo zapomenout. Myslím, že se z toho nikdy nedostanu,“ pracovaly u Čížkové emoce naplno. „Dneska jsem celý den zvracela. Můžu jenom čekat, že se opět jednou setkáme.“

Kateřina a Andy byly nejlepší kamarádky pět let. Byly jako sestry, které o sobě vědí všechno. „Spala u nás, byla členem naší rodiny. Daly jsme se dohromady ve čtvrté třídě a od té doby jsme byly nerozlučné. Ona věděla všechno o mně, já o ní. Byly jsme víc jak sestry. Nikdo nemůže vědět, jaké to mezi námi bylo,“ řekla smutně Kateřina Čížková, která zároveň dodala, že charitativní koncerty „Pro Andu“ budou probíhat každý rok. „Budou další, další a další. Všechny jen pro ní a nemocné děti.“