Do nejtemnějších lidských dějin mají od tohoto týdne možnost nakouknout lidé, kteří zamíří na českokrumlovské gymnázium.
V pondělí se ve škole konala vernisáž celosvětové putovní výstavy Anne Frank – Odkaz pro dnešek. Ta se zabývá v první řadě životem nejznámější dětské oběti holocaustu. Dotýká se ale celkově 2. světové války a potlačování lidských práv.
„Genocida začíná tak, že se určité skupině lidí postupně ubírají základní lidská práva, až celá situace vygraduje,“ upozornil jeden z organizátorů výstavy Aaron Peterer na fakt, že masové vyvražďování lidí je stále aktuálním tématem.
„Přestože si lidé po druhé světové válce řekli: ´nikdy víckrát´, tak kolem sebe vidíme, že se takové věci dějí neustále,“ řekl Peterer, přičemž zavzpomínal například na Rwandu. „Pokládáme si tedy otázku, co znamená ´nikdy víckrát´. Musíme si přiznat, že když to řekneme, znamená to nikdy víc do té doby, než se to zase nezopakuje.“
Výstava má lidi nutit k přemýšlení. Měli by srovnat například období druhého světového válečného konfliktu s událostmi dnešní moderní doby.
V současné době se po celém světě pohybuje 40 podobných výstav. „Výstava existuje ve 40 jazykových mutacích. Po celém světě se do ní zapojují mladí lidé,“ řekl Peterer.
V tomto případě se jedná o žáky českokrumlovského gymnázia. Ti návštěvníky výstavou provádí. U každého panelu podávají patřičný výklad, přičemž se snaží mít s posluchači kontakt. Ptají se na různé postřehy a tak dále.
„Jak na vás působí tato fotografie?“ ptala se průvodkyně při pondělní vernisáži. Ukazovala známou fotografii, na které Adolf Hitler promlouvá k davu precizně nastoupených vojáků. „Působí to opravdu strašidelně,“ zmínila jedna z návštěvnic.
Mezi gymnazisty vyvolává výstava zájem. „Přinášet takové výstavy do škol je podle mě geniální nápad,“ uvedl například Pavel Bicek. Jiří Muk z projektového pracoviště Centra pro pomoc dětí a mládeže Český Krumlov Bouda potvrdil, že o výstavu začínají projevovat zájem i ostatní školy. Ty se mohou buď přihlásit předem, nebo přijít na gymnázium přímo. Organizátoři ale doporučují, aby se objednaly předem. Bude poté zajištěn již zmíněný výklad.
V rámci výstavy se momentálně na gymnáziu koná i workshop. Studenti dnes natáčí dokumentární film, který by se měl týkat lidských práv. „Dneska pracují na scénáři. Zítra začnou točit reportáž. Čeho se ale bude týkat, není ještě v této chvíli jasné,“ uvedl v úterý odpoledne Jiří Muk.
„Obecně se ale téma týká oblasti všeobecné deklarace lidských práv. Bude se to natáčet nejspíš formou různých rozhovorů. zda jenom na škole, nebo například i v ulicích, to ještě není jisté,“ načrtla Hana Franková z Organizace pro pomoc uprchlíkům.
Aaron Peterer zmínil, že cílem workshopů je, aby spolu mladí lidé spolupracovali. Aby se od sebe navzájem učili.
„Nesnažíme se vytvořit mladé experty na holocaust. Není to naším posláním, ani to není možné. Snažíme se v mladých lidech podnítit nějakou cestu, aby přemýšleli o věcech kolem sebe, protože jak jsem již řekl, genocida nezačíná tím, že by se začal vraždit milion lidí najednou,“ řekl Peterer.
Výstava Anne Frank – Odkaz pro dnešek potrvá na českokrumlovském gymnáziu do 10. prosince. Poté se přestěhuje na gymnázium v Kaplici.