Finančně nejnáročnější letošní projekt Horní Plané – výstavba nové kotelny na biomasu, bude už brzy dokončena.

„Do konce letošního roku by mělo být předané hotové dílo,“ potvrdil v pondělí hornoplánský starosta Jiří Hůlka. „Nyní zahajujeme zkušební provoz. Topná zkouška už proběhla, trvala 72 hodin.“

Kotelna na spalování dřevního odpadu vyrostla vedle stávající kotelny. Jedná se tedy o přístavbu, která je složena ze skladu paliva, prostoru dopravy paliva a vlastní kotelny.

Kotelna se celkově dočkala v rámci projektu rekonstrukce. Vzhledem ke stáří to byl už nevyhnutelný krok. Skoro třicet let stará technologie byla na pokraji životnosti.

Hornoplánští se na projekt snažili získat peníze několik let. Nakonec se jim to podařilo. Více než polovinu rozpočtu pokryje dotace z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí v rámci Operačního programu Životního prostředí.

Přesto je projekt pro městskou kasu vyčerpávající, celkový rozpočet je necelých 39 milionů korun. Jedná se o nejnákladnější záležitost, do které se letos město pustilo.

Kotelna vytápí zhruba třetinu Horní Plané. „Sídliště Míru, náměstí, Komenského ulici se sportovní halou, ulici Adalberta Stiftera a část Jiráskovy ulice,“ vyjmenoval Jiří Hůlka.