Plechová poštovní schránka z roku 1860, telegrafní přístroj nebo stará příruční pokladna. Nejen to bude k vidění v nově obnovené historické expozici Kaplicka, která se návštěvníkům slavnostně otevře v pondělí.

Kromě poštovnictví, jež má v Kaplici tradici trvající už nejméně pět století, připomenou výstavní sály v budově na rohu Kostelní a Masné ulice také blížící se 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka.

Změny, které Kulturní a informační centrum v Kaplici (KIC) vyjdou až na 100 tisíc korun, připravují Kapličtí s cílem oživit skomírající návštěvnost expozice.

„Zároveň ale chceme všem zájemcům ukázat, jaký význam pro rozvoj řemesel v Kaplici měly cechovní listiny, udělované v době rožmberské, a jak bohatá je tradice poštovnictví na Kaplicku,“ uvedl ředitel KIC Josef Sejk.

V kaplickém muzeu tak budou k vidění i reprodukce cechovních listin, ale také portrétu Petra Voka či jeho náhrobku, umístěného ve vyšebrodském klášteře. Nejen pro sběratele budou zajímavé repliky rožmberského platidla z doby Viléma z Rožmberka či pečeti Petra Voka, jejichž matrice nechali Kapličtí vyrobit.

Dějiny poštovnictví, které v Kaplici sahají až do roku 1562, kdy tady existovala první, takzvaná provizorní pošta, připomenou podle Josefa Sejka také dobové poštovní uniformy, tématické figurky z dílny žáků kaplické umělecké školy nebo stará razítka.

„Pro účely výstavy jsme nechali vyrobit i zvláštní poštovní razítko, jehož otisk na pamětním listu si návštěvníci budou moci odnést domů,“ naznačil Josef Sejk.

Návštěvníky jiste zaujme nejen nová expozice, ale i vernisáž, která začne v pondělí v 17 hodin na nádvoří radnice. „Kromě tématického hudebního doprovodu je připraveno i množství kulinářských specialit, jako třeba guláš Petra Voka nebo pšeničné placky,“ prozradil Josef Sejk.