„Dnes zpočátku ještě bude na většině území ČR limitovat tvorbu bouřek sušší vrstva v troposféře. Během odpoledne a večera ale vlhkosti přibude a přeháňky a bouřky se budou vyskytovat místy, ojediněle silné nebo i velmi silné. Nejprve se objeví v Čechách a na Vysočině, postupně se budou rychle pohybovat k severovýchodu až východu,“ přidává podrobnosti k varování ČHMÚ.

Hrozí i supercely

Podle meteorologů by mělo být v atmosféře dost energie na to, aby se v ní mohly vyvíjet supercelární bouře, ve kterých lze čekat i kroupy o velikosti nad 2 cm a nárazy větru mezi 65 až 80 km/h, výjimečně kolem 90 km/h. „Zejména v oblastech, kde je po předchozích srážkách půda značně nasycená, což platí pro téměř celé Krumlovsko, může docházet častěji k vývratům stromů.“

„První dnešní supercela, naštěstí zatím slabší intenzity, vznikla na Lounsku a prošla severně od Prahy s ojedinělými hlášeními spadlých stromů a lokálních problémů kvůli přívalovému lijáku,“ hlásil po půl čtvrté odpolední ČHMÚ. Riziko bouřek by mělo od západu postupně v Čechách klesat, po půlnoci ale není vyloučena bouřková aktivita právě na jihu Čech. Aktuální snímky z meteorologického radaru najdete ZDE.

Co se sobotní předpovědi pro jižní Čechy týká, má být jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Ojediněle se objeví slabé přeháňky, zejména na horách. Odpoledne bude od jihozápadu přibývat oblačnosti a přeháněk, místy dojde i na bouřky. Nejvyšší denní teploty 23 až 26 °C, na horách 19 až 22 °C. 

V neděli má být oblačno až zataženo, na většině území kraje déšť či přeháňky a místy bouřky. Přes den nejvyšší denní teploty vystoupají na 20 až 24 °C. Pondělí bude ještě o pár stupňů chladnější.