Výstraha před vysokými teplotami v Českém Krumlově platí od 11 do 18 hodin, zatímco výstraha před velmi silnými bouřkami je vyhlášená na páteční odpoledne a večer, od 14 do 21 hodin.

Co doporučují meteorologové? Při teplotách přes 30 °C, kterou jsou pro organismus velkou zátěží, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami, a hlavně omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. A rozhodně není radno nechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.

Co se bouřek týká, ČHMÚ očekává výskyt velmi silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 90 km/h, většími kroupami (průměr přes 2 cm) a přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny i kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo kombinaci s deštěm může ojediněle napršet i kolem 70 mm. Intenzivní srážky mohou způsobovat lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků. Doporučují sledovat aplikaci FFI: https://tinyurl.com/FFICZ.

Na sobotu už je předpověď mnohem příznivější. Ač bude ráno zpočátku zataženo a na většině území kraje se objeví déšť nebo přeháňky a místy bouřky, kolem poledne bude oblačnosti postupně ubývat až na polojasno a srážky se objeví jen ojediněle. Bude kolem 23 °C. Ještě o stupínek tepleji a polojasno bude v neděli. 

Pátek na Slavnostech, to jsou jarmarky i tři průvody

V pátek v 10 hodin začínají dva trhy, na náměstí a na I. zámeckém nádvoří. Program na náměstí Svornosti začíná v 16 hodin koncertem Lakomé Barky, slavnostní zahájení je naplánované na 18.30, kdy tam dorazí rychtářský průvod. Noční ohňový průvod, který jde na trase Horní – náměstí Svornosti – Radniční – Latrán – Nové město – Pivovarská zahrada, projde náměstím ve 21.50.

V 16 hodin začíná program i na dalších místech ve městě, např. v městském parku nebo v Pivovarské zahradě, kam na břeh Vltavy ve 22.15 dorazí alegorický průvod na vorech a zároveň do zahrady přijde ohňový průvod. ve 22.15 tam vypukne Slavnost slunovratu - komponovaný program a zahájení slunovratové slavnosti. 

Podrobný program Slavností pětilisté růže najdete ZDE.