„V Čechách budou hlavním rizikem zejména kroupy do dvou centimetrů, případně přívalové srážky,“ varuje Český hydrometeorologický ústav. „Bouřky budou mít v této oblasti poměrně rychlý postup k severovýchodu.“ Podrobnou předpověď pro jižní Čechy najdete ZDE.

Kroupy v Kuří na Benešovsku.
Krupobití v Kuří: Střecha popraskala, čekali, jestli kroupy vpadnou do ložnice


„Během noci na zítřek je šance i na slabší noční bouřky a opět zejména v pásu od jižních Čech přes Vysočinu a na Moravu. Ty by mohly do této oblasti přinést pěknou zálivku, neměly by být ale nebezpečné,“ říká předpověď. „Odpoledne, v podvečer a večer budou šance na bouřku víceméně všude. První bouřky budou patrně vznikat už brzy odpoledne na horách nebo v blízkosti hor. Plošně jich nebude mnoho, rizika ale přinést mnohou.“

Může se objevit i supercela

„S ohledem na zvyšující se střih větru později odpoledne a k večeru v Čechách je docela vysoká šance i na vznik supercel(y),“ předpovídá ČHMÚ. „Pokud se tak stane, právě v nich se mohou vyskytnout ty nejvýraznější nebezpečné jevy.“ Bouřky na území Česka pak budou slábnout během večerních nedělních hodin, výjimečně mohou ale přetrvávat zejména na Moravě až do půlnoci.

Tornádo u Malont a bouřka v Deskách.
Desky zalila voda a zasypaly kroupy. U Malont z mraků vykoukla tromba