„V pátek večer se v Čechách od západu vyskytne slabé sněžení, které bude přecházet místy v mrznoucí déšť,“ vysvětlují meteorologové. „Ten na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku.“ Nejvyšší riziko ledovky je právě v jižních a jihozápadních Čechách. „Během sobotního dne budou teploty stoupat nad bod mrazu a srážky ustávat, riziko tvorby ledovky tak přechodně zanikne.“

Lipno zahajuje lyžařskou sezónu ve čtvrtek 7. prosince.
Na Lipně ve čtvrtek startuje lyžovačka. Hochficht rozjede lanovky o den později

„Přestože se již všude mluví a píše o nadcházející oblevě, tak víkendové sněhové podmínky na našich horách budou pro vyznavače zimních sportů velmi dobré,“ píše ČHMÚ. „Oteplování bude jen zvolna postupovat od jihozápadu, takže hlavně Šumava a Krušné hory budou mít již v sobotu maximální denní teplotu lehce nad nulou.“ I v dalších horách v Čechách se ale už od nedělního rána bude oteplovat a srážky budou přecházet postupně ze sněhu spíše do deště.

Riziko mrznoucího deště s tvorbou ledovky se znovu objeví v sobotu večer a v noci na neděli, to už ve většině Česka. Aktuální stav výstrah najdete na webu ČHMÚ

Obleva kromě rizika ledovky přinese i další nebezpečné doprovodné jevy, jako jsou pády ledu a rampouchů ze střech, hrozí i zvednutí hladin menších vodních toků. „V průběhu první poloviny příštího týdne budou v Čechách teploty šplhat k 10 °C, v severovýchodních Čechách, na Moravě a ve Slezsku se budou pohybovat kolem 5 °C,“ přiblížil ČHMÚ.

Ve druhé polovině týdne se pak očekává postupné ochlazování, a to hlavně v Čechách, kdy sněhové srážky začnou propadávat i do středních poloh.