Doposud Přední Výtoň vede pověřená starostka Regina Houšková, která se k současnému dění souvisejímu s volbami odmítá jakkoliv vyjadřovat.

V obci u Lipna panuje neblahá nálada. Mnozí obyvatelé jsou situací otráveni, před volbami napětí vzrůstá, všichni jsou zvědavi, jak třetí kolo voleb dopadne a současně se obávají, že výsledek voleb bude podobný jako v kolech předchozích. A patová situace v Přední Výtoni se tím pádem nezmění.

Počet sdružení jdoucích do voleb totiž zůstal stejný a i sestava kandidátů doznala jen nepatrných změn.

V sobotu se tedy znovu utkají Sdružení nezávislých kandidátů I., v jehož čele stojí starostka Regina Houšková, 
a Sdružení nezávislých kandidátů II. s lídrem Petrem Klobusovským, která minule vytvořila koalici a teď tomu jistě nebude jinak, s opozičními SNK „Lipno" s lídrem Janem Bittnerem a SNK pro Přední Výtoň v čele s Pavlem Zvonařem. Tato dvě uskupení vytvořila protikoalici.

V březnových volbách vyhrála koalice Sdružení nezávislých kandidátů. Přesto soud posléze rozhodl o neplatnosti voleb, neboť se do obce krátce před volbami přihlásilo 26 lidí k trvalému pobytu, což zavánělo účelovostí.

Senát Krajského soudu po březnových volbách Výtoňským doporučil, aby vyškrtali ze seznamu voličů lidi, kteří se přihlásili k trvalému pobytu kvůli volbám.

To může provést pouze starostka obce. Ta to ale odmítá.
Nové voliče si totiž nechaly přihlásit před volbami obě skupiny a je velmi sporné a nevděčné rozhodnout, kdo by měl být vyškrtnut.

Jádro sporů ve Výtoni a důvodu, proč se nedaří ustanovit nové zastupitelstvo, vězí v připravované změně územního plánu č. 3, v níž jde o prodej některých pozemků ve Výtoni na pravém břehu Lipna těsně u jezera za účelem zástavby. Změnu územního plánu prosazuje starostka a její příznivci, zatímco opoziční koalice je proti.

Více čtěte v pátečním vydání Českokrumlovského deníku.