VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Využití historického centra je už stoletým příběhem

Český Krumlov – Reportáž Deníku s názvem Turisté utrácejí málo, místní tam nechodí (12.1.), se setkala s velkým ohlasem čtenářů, a to jak politiků, tak nepolitiků.

22.1.2011 4
SDÍLEJ:

Svatováclavské slavnosti 2009Foto: Martin Tröster

Předmětem diskuzí se stal zejména rozhovor se senátorem Tomášem Jirsou na téma historického centra Českého Krumlova, jeho využití a budoucího směřování. K tématu se proto vracíme znovu v rozhovoru s českokrumlovskou místostarostkou Jitkou Zikmundovou.

Faktem je, že turistický ruch v centru Českého Krumlova každoročně vyvolává jisté vášně svými důsledky, jak pozitivními, tak negativními. Senátor mimo jiné operuje s termínem: okupace historického centra turisty. A mnoho občanů Českého Krumlova tento termín sdílí.

Od tohoto názoru se chci distancovat. Myslím, že je velmi nebezpečné hovořit v tak silných termínech, které mohou do rétoriky převzít další lidé. Trvá dlouho a stojí nemalé prostředky vybudovat dobré jméno města Český Krumlov, vždyť dobré jméno je značka a hodnota pro partnery, investory i občany. Dobré jméno a značka se dá poškodit takovým neopatrným termínem a navenek by to byl velmi negativní signál.

Mnoho lidí situaci v centru ale takto vnímá…

Uvědomme si jednu věc. Turistický ruch je tady za námi dvacet let. To je možná příležitost k jakémusi ohlédnutí. Ten příběh začal už dávno, ne před dvaceti, ale před sto lety. Funkce centra města se začala měnit už začátkem minulého století. Stačí nahlédnout do archívu. Za posledních sto let se v Českém Krumlově vyměnilo třikrát téměř celé obyvatelstvo, a to je aspekt, kterému je třeba porozumět a relativizuje nám jakékoliv srovnání ať už s Hlubokou nebo jakýmkoli městem v České republice .

Před dvaceti lety tady stálo něco, co by se dalo nazvat takřka ruinami. Muselo se začít jednat ihned a rozhodnout, co s historickým centrem. Historické centrum bylo nutné zachránit, opravit a jako jedna z jeho budoucích funkcí byl definován cestovní ruch. Každý investor, který přijde a vloží do své nemovitosti nemalé protředky, hledá nejlepší způsob návratnosti té investice. Jednou z možností byl cestovní ruch. S trochou nadsázky lze říci, že cestovní ruch v určitém momentě zachránil historické centrum Českého Krumlova z ruin.

Tomu rozumím, ale dospělo to k nějakému dnešnímu stavu, kdy sílí ohlasy hledající nějakou změnu. Nastane změna?

Pokud se má role centra města měnit, pak to opravdu nebude ze dne na den nebo z roku na rok. To asi opravdu nikdo nečeká. Ale například bydlení, o kterém se mluví, že je v centru města potlačeno. Teď startuje v republice celý proces změn deregulování nájemného. Čili majitelé nemovitostí mají daleko volnější ruce k tomu, aby změnili výši nájmů a třeba se jim do budoucna ekonomicky více vyplatí mít namísto hostinských pokojů byty.

Podle Tomáše Jirsy není Českokrumlovský rozvojový fond systémovým řešením. Kdyby bylo, měly by obdobné fondy i jiná města. Pravdou je, že ČKRF sklízí určitou míru kritiky každoročně. Je oprávněná?

Český Krumlov se rozhodl začátkem devadesátých let spravit své historické centrum, našel unikátní model ve formě 100% vlastněné a řízené společnosti městem, Českokrumlovského rozvojového fondu, jak rozsáhlý nemovitý majetek s obrovským investičním dluhem přijmout a spravovat, a rozpoznal, že v tomto bohatství od předků je obrovský potenciál pro cestovní ruch a ne třeba pro strojírenství. Často si kladu otázku, co by bylo, kdyby nepadlo toto rozhodnutí. Podloubí plné zboží z Asie, domy, které několikrát už někdo koupil a jinému prodal a stále stojí ve stavu ruin, herny a pochybné bary s neony mrkajícími čísly možných výher? V článku pan senátor hovoří o vrácení bytů do centra. Právě městská firma připravuje projekt rekonstrukce na byty v historickém centru.

V rozhovoru s Tomášem Jirsou ale padaly i další konkrétní návrhy. Například minibusová osobní doprava po městě a v centru…

Může to být zajímavé a účinné opatření. Ohlasy ohledně dopravy po městě máme třeba i z Městského divadla, zdali se lidé dostanou do města, ale hlavně po představení zpět. Mobilita je důležitá, to už se ukázalo i v ekonomicky úspěšném Německu.

Ale tady v Krumlově to není. Když se ohlédnu, pokud se toto ví už nějakou dobu, proč se s tím za uplynulé čtyři roky něco neudělalo? Nebo nejsou vidět kroky, že by se s tímto problémem něco dělalo. A konkrétně ona doprava snad není záležitostí tak dlouhého procesu, aby se to nedalo zvládnout během několika málo let?

To není jen v tomto ohledu. Hodně se mluví třeba o kongresové turistice, o tom, že bychom měli postavit kongresové centrum například z kina. Ale s tím souvisí i to, že se ti lidé musí dostat sem. Pokud mluvíte s profesionály, kteří pořádají kongresy, tak to první, na co se vás zeptají je: Jak se k vám dostaneme? Pro tyto lidi a kongresové hosty je velmi důležitý čas a strávit jej po příletu do republiky tři hodiny v nějakém autobuse?

Jinými slovy, míníte tím neustále odkládaný vznik dálnice.

Ano. A tím říkám: Pane senátore, pomozte nám jižní Čechy zpřístupnit. Ale chci dodat ještě něco důležitého. Úspěšnými destinacemi jsou ty, které nejen, že mají hotely a restaurace, ale také se dobře starají o své občany. Pokud je a bude město čisté, bezpečné, fungující, se zdravotnickým zázemím a žijí zde spokojení občané, pak jsme i úspěšná destinace. Zrovna v těchto dnech tady probíhá třetí ročník vědeckého workshopu. Na otázku, proč si vybrali právě Český Krumlov, Američané odpověděli – kromě toho, že je to klidná destinace – že je zde bezpečnost, čistota, pořádek, ochota města vyjít jim vstříc, přátelská atmosféra a krásné, dobře spravované historické centrum.

Turistů sem do Českého Krumlova a okolí nejezdí zas tak málo. I když je tu určitý pokles zahraničních turistů, vyrovnává se tuzemskými. Ale málo se tady utrácí. Nebo přesněji, utrácí se tady méně, než by někdo čekal. Jinou věcí je, zdali se tady potkává nějaká nabídka z poptávkou, ale jde i o to, zdali některé nájmy podnikatelských prostor ve městě nenutí ceny držet nahoře? Pokud bych použil ono srovnání s Hlubokou nad Vltavou i dnes, pak oni během hospodářské recese snížili několika podnikatelům nájmy, a to kolikrát i takovým způsobem, že jim umožnili přežít. Jste jednatelka Českokrumlovského rozvojového fondu, stalo se něco podobného i zde?

Celý rok 2009 a 2010 jsme individuálně řešili situaci klientů-nájemců Českokrumlovského rozvojového fondu, vycházeli vstříc a snažili se, aby právě služby a sortiment, které tvoří občanskou vybavenost a infrastukturu v centru, krizi přežili.

Autor: Zdeněk Zajíček

22.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

OBRAZEM: Jarmark na sněhu zaplnil louku před zbrojnicí

Ilustrační foto

Policie dopadla vykradače chat na Benešovsku

Hluk, smrad a krev i o Vánocích?

Jižní Čechy - „Zábavná“ pyrotechnika škodí zvířatům i lidem. Záblesky a hluk způsobují u zvířat paniku. Divoká zvířata se při ní mohou zranit, ta domácí i ztratit.

Jak si můžete užít třetí adventní neděli na Krumlovsku

Českokrumlovsko - Vybírat můžete mezi koncerty nebo si už zajít pro betlémské světlo.

OBRAZEM: Z jihu na sever a zpátky domů. Třeboň vítá nového kastelána

Třeboň/ROZHOVOR/ – Poprvé si prostředí třeboňského zámku, označovaného za perlu jižních Čech, vyzkoušel před lety jako běžný průvodce. Odtud ho život zavedl na památkové objekty na Moravu i na severozápad Čech.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT