V předvánočním období mají českokrumlovští strážníci práci nejen s kapsáři, špatně parkujícími řidiči nebo výtržníky, kteří hulákají v době, kdy všichni ostatní spí.

Starosti jim přidělávají také lidé, kteří – nejčastěji opojeni alkoholem – si berou na paškál nazdobené smrčky, jež v historickém centru města navozují tu pravou předvánoční atmosféru.

„Opakuje se to každým rokem. Stromky se ztrácejí úplně, nebo je lidé někam poponesou, případně z nich očešou ozdoby,“ popsal velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal.

Doplnil, že nejvíce práce mají strážci zákona s útočníky na tradiční symbol Vánoc o víkendových nocích, kdy se lidé vracejí rozjaření z restaurací nebo barů v centru města.

Některé dobrodruhy zaujala výzdoba města natolik, že si jeden ze smrčků dokonce neváhali vzít s sebou na cestu domů. „Ze středu města jej tehdy odnesli až na sídliště Mír, kde jsme je chytili,“ zavzpomínal Jan Šítal.

Pohrávat si s trpělivostí strážníků se však nevyplácí, byť jde o zdánlivou klukovinu. „I vánoční stromky rozmístěné v ulicích jsou městským majetkem, a tak za jejich ničení nebo odcizení můžeme na místě udělit pokutu až do výše tisíce korun,“ varoval Jan Šítal.

Českokrumlovští letos v centru města rozmístili více než stovku smrčků. Od pondělí zatím strážníci nezaznamenali žádný případ jejich poničení či odcizení.

Podle vedoucí městského odboru životního prostředí Vlasty Horákové je to možná i tím, že jehličnany ulice nezdobily ještě před Mikulášem – řádění pekelníků by v celé své kráse nepřečkaly téměř jistě.