VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzájemná chemie profesora a žáka je důležitá

Prostřední Svince - Houslových kurzů Bohuslava Matouška se účastní i nadějná mladá Němka.

18.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Jelínek

Špičkový houslový virtuóz Bohuslav Matoušek se v těchto dnech pohybuje po Českokrumovsku. V Penzionu Kraus v Prostřední Svincích vede houslové kurzy, jejichž finální tečkou bude společný koncert ve zlatokorunském klášteře, který se uskuteční příští týden. Předvojem pak bude mistrovo páteční koncert (také v Klášteře Zlatá Koruna), na kterém mu bude mimo jiné sekundovat nadějná čtrnáctiletá účastnice jeho kurzu Lea Brückner, která se přijela naučit nové kousky až z německého Kevelaeru. Svým způsobem se ale vrací ke svým kořenům. Maminka Veronika totiž pochází z nedaleké Kaplice.

Jak jste natrefili na kurz Bohuslava Matouška?
Veronika: Na internetu. Jelikož pocházím z Kaplice a jezdíme sem na prázdniny, řekla jsem si, že bychom mohli kurzy pana Matouška vyzkoušet. Nejdřív jsme mu ale museli napsat s tím, že si své studenty sám vybere. Říkali jsme si, že nám to asi nevyjde. Měli jsme však štěstí. Tak se sem Lea dostala vloni. Letos je tu tedy podruhé. Je to o to lepší, že bude v pátek hrát s panem Matouškem koncert jako sólistka ve Zlaté Koruně.

Důležitou roli tedy hrály vaše rodinné kořeny…
Veronika: Určitě. Stejně tak to, že má na Leu vliv česká muzika. I profesoři v Německu říkají, že je česká muzika výborná, hlavně tedy klasika. Lea má v Essenu ruskou učitelku, která české skladatele chválí stejnými slovy.

Jak velikou úroveň kurzy pana Matouška mají? Jestli jsem dobře pochopil, jsou mířené na pokročilejší hráče…
Veronika: Všechny takové kurzy mají podle mě slušnou úroveň. Hlásí se na ně lidé, kteří se chtějí muzikou živit. Není to pouhý koníček. Když někdo obětuje své prázdniny, nějaké ty peníze, tak jsou to podle mě lidé, kteří pro tu muziku opravdu dřou. Je to jejich veliká láska.

Leo, jak dlouho na housle hraješ?
Lea: Šest let.

Přivedli tě k tomu rodiče?
Veronika: My nehrajeme na nic. Jsme naprostí laici. Neumím číst ani noty. (smích)

Lea: Když mi bylo šest let, tak jsem začala hrát na flétnu. Chodila jsem do skupiny, kde jsem se během dvou týdnů dopracovala k tomu, co oni hráli rok. Paní učitelka mi tedy řekla, že už do toho kurzu nemůžu, protože jsem moc daleko. Doporučila mi, aby se rodiče poohlédli po nějakém jiném instrumentu. Měla jsem ráda housle, tak jsem si řekla, že to zkusím na ně.
Hrála jsem nejdříve dva roky u nás v Kevelaeru. Naučila jsem se základy a když už jsem mohla alespoň trošku hrát, dělala jsem zkoušky do stipendia v Essenu. To se mi povedlo.
Je to stipendium, kdy mám dvakrát týdně výuku, ve které se mimo jiné učím teorii i dějiny muziky. Jednou za dva měsíce musíme ukázat, jaký jsme udělali pokrok. Pokud žádný, tak se zamyslí, jestli tam ještě dotyčný může chodit.

Může se hráč neustále vyvíjet?
Lea: Člověk není nikdy hotový. Vždycky se má co učit. Svým způsobem mám za šest let jenom základ. Člověk to pozná, když hraje opravdu s velikými a známými houslisty.
Máš nějaký cíl, kam bys to chtěla dotáhnout?
Lea: Určitě. Otázkou je, jestli ho člověk stihne naplnit. Chtěla bych být třeba známou sólistkou. Také si umím představit, že bych pracovala jako profesorka na univerzitě.

A co úspěchy?
Veronika: Úspěchem je dostat se vůbec do toho Essenu. Když se tam Lea tehdy hlásila, brali jen čtyři děti.
Dělají se zkoušky před porotou, což není žádná legrace.

Můžete tu školu více přiblížit?
Veronika: Vysoká muzikální škola v Essenu. Starají se o nadprůměrně nadané hráče. Dá se říct, že pod sebou mají dětskou špičku.
Pokud hráči nezvládají pokrok, musí skončit a stipendium se jim vezme.
Není to tedy jednoduché.

V rámci školy vystupujete i naživo?
Lea: Vystoupení máme hodně. Alespoň dvakrát do měsíce hrajeme.

Veronika: Nejsou to žádné malé koncerty. Hrála třeba před dvěma tisíci posluchači. Cílem školy je odevzdat tyto děti na vysokou školu. Chodí u nás normálně na gymnázium, ale pak mají ještě odpoledne či o víkendech výuku na vysoké škole. Až bude mít maturitu, tak se jí ten den uznají veškeré zkoušky, které mezitím na vysoké zvládla.
Paní učitelka ji už chtěla odevzdat, my ale pořád přemýšlíme, jestli toho už opravdu není moc. Uvidíme, jestli se do toho pustíme.

Leo, cítíš se na to?
Lea: Musí tam fungovat dobrá chemie mezi žákem a profesorem, protože jinak je těžké pochopit, co chce profesor říct. Komunikace je těžká. Na tom u mě velmi záleží.

Budeš se v životě věnovat vyloženě klasické hudbě?
Lea: Asi ano.

Můžete přiblížit páteční koncert ve Zlaté Koruně?
Lea: Je to v první řadě vystoupení pana Matouška. Koncert pro dvoje housle od Bacha… Chtěl, abych s ním hrála první větu.

Veronika: Je to milé, že dal pan Matoušek možnost zahrát i svým studentům. Za týden pak bude závěrečný koncert, kde studenti ukazují, co se tady za ty dva týdny naučili.

Jsi před hraním nervózní?
Lea: Asi tak deset minut před koncertem. (smích) Ne, už jsem si docela zvykla, takže se to dá zvládnout.

Veronika: Řekla bych, že jsme jako rodiče nervóznější. Víme, kde je pasáž, která jí dělá problémy, kde vylétává z rytmu a podobně. Modlíme se, aby to dopadlo dobře. To samozřejmě nikdo jiný neví, ale pro nás je to napínavé.

Leo, umíš výborně česky. V Čechách jsi se ale nenarodila, ne?

Lea: Ne, narodila jsem se v Německu…

Veronika: Mluvila jsem s ní od začátku česky, táta zase německy. Myslím si, že by byla naprostá ostuda, kdyby nemluvila česky. Taková šance, kdy se může jednoduše naučit oba jazyky, se dětem přece nemůže upřít. Jsem ráda, že Lea tady poznává i místní kulturu a mentalitu.

Jak často do Kaplice jezdíte?
Veronika: Zhruba třikrát za rok. Na Vánoce, v létě a třeba i na Velikonoce.

Autor: Václav Votruba

18.8.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 25.7.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- -15.500,-- Kč hrubého. Hledáme pracovníky se zkušenostmi práce v hotelu vyšší kategorie (od *** hotelů). Náplní práce je především úklid pokojů, koupelen, úklid, kuchyní a pomoc při pracích včetně mytí nádobí, provádění různých úklidových prací, udržování čistoty a pořádku interiérů a vybavení kanceláří i hotelů. Požadujeme: spolehlivost, schopnost učit se, základní český jazyk. Zaměstnanecké výhody: ubytování, ochranné prostředky, pracovní oděv. Kontakt: Bergerová Vondráková Radka, tel.: 731 860 188 (po-pá od 9:00 hod. - 18:00 hod.), e-mail: uklid.orplus@seznam.cz.. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - pracoviště č. krumlov, Horní, č.p. 154, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 737 819 195.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 120 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla (výdej jídla + mytí nádobí). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pomocná síla (výdej jídla + mytí nádobí) - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Dohoda o provedení práce, nástup od 27.8.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 120,-- Kč/h hrubého. Požadujeme: spolehlivost a příjemné vystupování. Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, mytí nádobí, výdej jídla. Pracovní doba od 16:00 hod. - 19:30 hod. PO-PÁ. Kontakt: Paulusová Jitka, tel.: 737 277 545 (od 7:00 hod. - 15:00 hod.), e-mail: paulusova@zarubagastro.cz.. Pracoviště: Záruba gastro a.s. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Jitka Paulusová, +420 737 277 545.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 18.8.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- -15.500,-- Kč hrubého. Hledáme pracovníky se zkušenostmi práce v hotelu vyšší kategorie (od *** hotelů). Náplní práce je především úklid pokojů, koupelen, úklid, kuchyní a pomoc při pracích včetně mytí nádobí, provádění různých úklidových prací, udržování čistoty a pořádku interiérů a vybavení kanceláří i hotelů. Požadujeme: spolehlivost, schopnost učit se, základní český jazyk. Zaměstnanecké výhody: ubytování, ochranné prostředky, pracovní oděv. Kontakt: Bergerová Vondráková Radka, tel.: 737 819 195 (po-pá od 9:00 hod. - 18:00 hod.), e-mail: uklid.orplus@seznam.cz.. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - pracoviště č. krumlov, Horní, č.p. 154, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 737 819 195.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč/zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Svářeč/zámečník - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná (jedná si o noční provoz). Mzda 25.000,-- - 35.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: svařování metodou CO2, čtení výkresové dokumentace. Zaměstnanecké výhody: 13. a 14. mzda, týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, závodní stravování, příspěvek na dopravu či bydlení. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Vendlová Zuzana, tel.: 380 386 784, e-mail: zuzana.vendlova@engel.at, osobně: Českobudějovická č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Ověřeno dne 4.7.2018.. Pracoviště: Engel strojírenská spol. s r.o., Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Zuzana Vendlová, +420 380 386 784.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlou jízdu nezvládla ve středu brzy ráno dvojice nezletilých osob mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.
2

Ujíždět policii se nevyplatilo, auto skončilo mimo silnici

Ilustrační foto.

Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru

Tábor – Chovatelský úspěch slaví Zoo Tábor, která se už před dvěma lety zapojila do snah o rozšíření počtu zubrů evropských a sestavila chovné stádo nížinné linie těchto impozantních kopytníků.

Sportovcům zatím zůstává stará hala

České Budějovice – Snahy vybudovat novou sportovní halu ukončil před několika lety Úřad pro hospodářskou soutěž, druhý pokus nyní odpískali radní kvůli vysoké vysoutěžené ceně.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.

Barokní ohňostroj připomene 20 let na seznamu UNESCO

Holašovice – Jako malý vyháněl v Holašovicích kachny a husy z rybníka. Dnes připravuje největší událost roku, na kterou každoročně přijíždí patnáct tisíc návštěvníků. Letos Selské slavnosti Holašovice po jednadvacáté. Připravte se. Starosta Jan Jílek na nichs partou zasvěcených maká už od ledna. O víkendu je na co se těšit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT