A tak historické kulturní památky čím dál častěji ožívají svatbami, a to nejenom v létě.

Například Kuklov nedaleko  Brloha působí na příští novomanželské páry jako magnet. Přesněji  tajemné útroby nikdy nedostavěného kostela v Kuklově.  Letos se zde konají svatební obřady každou chvíli. Oproti minulým letům svateb na Kuklově stále přibývá.  „V plánu jich momentálně máme zahrnuto kolem dvaceti," přitakal včera brložský starosta Martin Toman. „Svatby na Kuklově máme už takřka každý víkend. Někdy dokonce i dvě za víkend." Například v roce 2011 na Kuklově evidovali 16 svateb.

Výjimkou není ani svatební obřad uprostřed týdne. Třeba hned zítra zde prožije svůj veliký den další pár. „Jezdí k nám lidé například až z Prahy. Většinou Kuklov za účelem sňatku vyhledávají lidé, kteří nejsou z našeho regionu," doplnil Martin Toman.

Za svatbu na Kuklově zaplatíte 1500 Kč. Obec poplatek zvedla vloni, protože náklady  příliš vzrostly.

Pochopitelně největším lákadlem je pro budoucí manžele obřad na českokrumlovském zámku. Tady si je ale třeba termín zamluvit dlouho dopředu,  pro letošek  jsou všechny beznadějně plné.

V tom případě se nabízí se hned několik alternativ. „Například na Státním hradu Rožmberk jsou stále neobsazené termíny. A navíc se tam snaží snoubencům vycházet vstříc i v případě méně obvyklého termínu," radí mluvčí Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Jitka Skořepová. Volné termíny jsou k dispozici rovněž ve zlatokorunském klášteře.  Netradiční či exotické svatby na památkách pro letošek prozatím nezaznamenali.  „Všude se konají klasické svatby. Občas se mezi svatebčany objeví i známější osobnosti," dodala Jitka Skořepová.

Svatby se každoročně odehrávají i na Vítkové hrádku, na Pořešíně,  nebo na Dívčím kameni, jehož hlavní devizou je úchvatné prostředí. „Letos jsme tu zatím měli čtyři svatby," sdělila správkyně hradu Zdeňka Tučková.