Město Český Krumlov získává svoji trojrozměrnou počítačovou podobu. Takzvaný 3D virtuální model města začalo v předešlých měsících tvořit občanské sdružení Krajinak. Už jen název složený ze slov Krajina Jinak slibuje originální nápaditost.

„Všichni známe plastický model Českého Krumlova ve zdejším muzeu a my jsme si dali za úkol ztvárnit jeho digitální podobu,“ uvedl při včerejším představení dosavadních výsledků jednatel sdružení Tomáš Dolanský. „Budoucí model celého města se dá prezentovat na internetu jako turistická zajímavost nebo informační systém, který na sebe naváže spoustu dalších informací a možností,“ dodal.

Ovšem kdy to bude? To je zatím otázka bez odpovědi.

Peníze dodalo ministerstvo

Celý projekt začal v loňském roce mimo jiné i finanční podporou od ministerstva kultury. Zatím vzniklo deset modelů nejvýznamnějších budov města, jako jsou kostel svatého Jošta, radnice, Budějovická brána a přilehlý objekt pekárny, část kláštera a několika městských domů.

Vyhotovit model celého města je ovšem podle Dolanského práce na několik let. Aby domy nebyly pouze krabičkami, které si může člověk prohlížet v počítači sice ze všech stran, ale stále jsou to krabičky, je nutná pečlivá příprava i samotná práce. Jen na Joštovi pracovali členové sdružení dva měsíce.

Na modelu každého domu by měly být znát všechny podstatné detaily, barvy, ale i skrvny nebo materiál použitý na jeho stavbu v takové míře, že je poznatelný například jakýkoliv výstupek na fasádě do své reálné velikosti pěti centimetrů. Vnitřními prostorami domů se projekt zatím nezabývá, to prostě není zatím reálné. Ovšem i tak se může Český Krumlov pyšnit něčím dalším, co hned tak jiné město v republice nemá.

„Na zhotovení projektu jsme poskytli občanskému sdružení data ze svého Geografického informačního systému,“ konstatovala mluvčí radnice Jitka Augustinová. „Model je určitě netradičním náhledem na město Český Krumlov a ukáže jej i z jiných úhlů.“ Podle vedení města je budoucí prezentace na internetových stránkách vhodná i pro získání budoucích turistů.