Uživit se v dnešní době internetu tvorbou webových stránek? Někomu to přijde jako samozřejmost. Lucie Roubínová z Českého Krumlova ale ví, že to není tak jednoduché, jak se nejspíš zdá. V internetovém moři je až moc dravých konkurenčních ryb.

Z toho důvodu je pro ni tvorba webu vedlejší prací. Tou hlavní je takzvaný správce aplikace na českokrumlovském soudu. Život Lucie Roubínové je tedy naplno provázán s počítačovou technikou.

Co znamená správce aplikace?

To znamená, že se starám o počítačový software. Je to práce, která mě opravdu baví.

V práci pracuješ s počítači. Těm se ale věnuješ i po příchodu domů, kdy tvoříš webové stránky. Nemáš už hledění do monitoru plné zuby?

Určitě ne. Tvorba webů je hlavně koníček, který je mi zábavou. Je to zároveň můj vedlejší zdroj příjmů. Mám na to živnostenský list.

Nepřemýšlela jsi, že by ses živila jen tvorbou internetových stránek?

Myslím, že by se to ani nedalo. Dneska je v tomto odvětví veliká konkurence. Člověk by musel jít hodně pod cenu. Jenomže to je problém, protože se tím musí uživit. Myslím si, že je ideální dělat to při jiné práci, která je hlavní. Kdyby se do toho chtěl někdo pustit naplno, musí počítat s nějakými penězi do zásoby. Může se stát, že přijde slabý měsíc, kdy nejsou zakázky. Tak je to ale asi s každým podnikáním.

A ty máš zakázek dostatek?

Vcelku ano. Hlavně v tomto období před Vánoci jich je nejvíce. Pak ještě před létem. Samozřejmě to neznamená, že dělám týdně pět webů. Mám zhruba tři do měsíce.

Nemají internetové stránky v dnešní době útlum?

Určitě je cítit krize. Mám pocit, že lidé investovali jinam. Nebo spíš vůbec neinvestovali. Řekla bych ale, že se to zase začíná zvedat a rozjíždět. Zákazníci už většinou webové stránky mají. Jak jde ale technologie dopředu, tak je chtějí upravit. Týká se to hlavně designu a grafiky.

Pro tebe to ale znamená, že se musíš učit stále nové kousky. Musíš jít s dobou…

V podstatě bych řekla, že se nemusím učit novým kouskům. Používám pořád stejnou technologii. Obnovuji hlavně design.

A baví tě víc samotná grafika, nebo rovnou celá tvorba webu?

Baví mě spíš grafika. Hlavně mě baví konečný výsledek, když je na co se podívat. A hlavně, když se to lidem líbí.

Jak jsi k takovému koníčku, ze kterého se vyklubal zdroj příjmů, přišla?

Potřebovali jsme web pro Lakomou Barku, ve které hraji. Jelikož mám s počítači zkušenosti, tak jsem si říkala, že bych se na to mohla kouknout. Postupně jsem se tvorbou webu prokousávala, až mě to začalo bavit tak, že jsem si na to nechala udělat i živnostenský list. V podstatě za všechno může Lakomá Barka. (smích)

Na jaké internetové stránky z tvé dílny jsi nejpyšnější?

Asi bych vyzdvihla náš web Lakomé Barky. Je přehledný, lidé tam najdou opravdu všelicos. Myslím si ale, že v mé práci najde každý něco, co se mu líbí. Podle toho mu pak vytvořím jeho webovou stránku. Ale dělala jsem třeba web Pavla Lohonky Žalmana.

Zmínila jsi Lakomou Barku. Co nyní chystáte?

Čeká nás vánoční koncert. Jinak jsme sezónu už završily minulý týden v českokrumlovském klubu Ántré. Přišlo se podívat zhruba 90 lidí a bylo to naprosto úžasné!

Novou nahrávku nechystáte?

Když předběhnu, tak možná za dva roky. Potřebujeme si na nové CD našetřit. (smích) Za dva roky budeme slavit patnáct let, tak v rámci toho možná něco vymyslíme.