Lidí bylo ve čtvrtek odpoledne ve foyer českokrumlovského divadla tolik, jako by tady uváděli nejlepší jevištní kousek poslední doby.

Představení se tu však nekonalo. Zato zkouška ano. A ti, kteří v předsálí čekali, nebyli diváci, nýbrž herci. Konkrétně hlavní protagonisté hry, která do Krumlova každoročně láká tisíce diváků – kostýmovaného průvodu v rámci Slavností pětilisté růže.

„Snad to mám všechno. A správně," doufá třináctiletá Veronika Holcová, která ve frontě zájemců o účast v průvodu stojí společně s kamarádkou Eliškou Minářovou (15).

V ruce obě třímají formulář, do něhož měly, stejně jako všichni ostatní, vyplnit své jméno, adresu a další kontaktní údaje. Zbylé informace, tedy obvod hrudníku a pasu, výšku postavy, délku sukně i celkovou délku šatů, za ně doplní kostymérky po důkladném přeměření přímo v divadelním sále. Hlavní organizátorka historického průvodu Kateřina Slavíková jim pak přidělí některou z historických rolí. A právě na to tady ve frontě všichni čekají.

„Chtěly bychom jít ve fraucimoru, tedy průvodu panovníkových společnic," shodují se Veronika a Eliška bez váhání na svém přání. Do průvodu letos děvčata půjdou už potřetí, prozatím vždy oblékala kostýmy rožmberských dětí. „Ale budeme rády za cokoliv. Baví nás hlavně ta atmosféra. Když jdete o slavnostech po městě, potkáte někoho dalšího v kostýmu a hezky mu pokynete," zasní se Veronika Holcová.

Mezitím už mladé slečny postoupily blíže ke dveřím, které oddělují foyer od samotného divadelního sálu. I tady je poměrně rušno.

„Cože? Já mám přes břicho 129 centimetrů?" diví se mladý muž. „Ale asi to bude pravda. Jsem přece svalnatej, akorát na špatných místech," utrousí po chvíli.

„Hurá!" raduje se Kateřina Slavíková. „Konečně tu máme dítě, na které navlíkneme ten roztomilý černý kostým, co je na Barrandově. Už léta jsme na něj neměli postavičku," měří si očima drobnou školačku, která má také zájem přenést se při slavnostech i několik století zpátky.

„A holky, hlavně se do slavností nestříhejte!" varuje Kateřina Slavíková další děvčata, která už vědí, jaký kostým zanedlouho obléknou.

Poměrně plynulé odbavování herců, kteří se na casting do divadla dostavili, na chvíli brzdí výpadek počítače. Volnou chvíli si tak lidé, již se mezitím nahromadili v divadelním sále, krátí vzájemným špičkováním. „Nojo, boty má pětatřicítky, ale nohy mu smrdí, jak kdyby měl stovky," zní z davu.

Takové narážky si přítomní mohou dovolit. Většina z nich se na slavnosti vydává v kostýmech pravidelně, a tak už se vzájemně znají.

Mezitím přišla řada i na Veroniku a Elišku, které si ve frontě krátily čas klábosením o škole, kamarádech, Harry Potterovi i oblečení.

„Půjdete do fraucimoru, už jste velké. Dám vás k Vilémovi z Rožmberka," vyslovuje Kateřina Slavíková větu, kterou děvčata chtěla slyšet.

„Jsme naprosto spokojené. Průvod si užijeme, i kdyby pršelo anebo bylo velké horko," ujišťují budoucí Vilémovy ženy.

Šanci obléknout kostým máte i vy

- jestliže jste propásli čtvrteční casting pro obsazení rolí v historickém průvodu v rámci slavností, máte ještě další šance
- příští casting se v sále českokrumlovského divadla uskuteční tuto neděli od 15 do 16 hodin
- poslední dodatečný casting se v divadle koná v neděli 10. června od 14.30 do 15 hodin