Velice studená sprcha. Tak by se dal nazvat detailní pohled na nové rozdělování daní. Parlamentem schválená novela, s nadšením očekávaná ve většině měst a obcí, by měla například do Českého Krumlova teoreticky přinést 21,5 milionu korun ročně navíc. Do Kaplice 17 milionů, do Velešína deset. Jenomže, jak varovali skeptici: Netěšte se. Co stát někde přidá, jinde ubere.

Původní odhady sestavené ministerstvem financí se totiž ukázaly podle odborníků jako nadsazené a nereálné. A například namísto oněch jedenadvaceti krumlovských milionů navíc bude mít město pravděpodobně navíc pouze miliony dva.

Současný rozpočtový výhled Českého Krumlova tedy ukazuje zcela jiná čísla. Město totiž dostane více z odvedených daní, ale zároveň přijde o peníze, které mu platily okolní obce za své děti v krumlovský školách, tedy o takzvané dotace na žáka, i o dotace od obcí na neinvestiční náklady. To dá dohromady ročně takřka minus šest milionů korun.

„Svaz měst a obcí je také opatrný a doporučuje nám, abychom počítali spíše o deset procent méně peněz, než bychom očekávali," shrnula za radnici místostarostka Jitka Zikmundová. Zatím dostával Český Krumlov ročně z odvedených daní 103 miliony korun. Po novele by mělo podle původních odhadů přicházet 124. A desetiprocentní pokrácení této částky znamená dalších minus skoro 12,5 milionu korun.

A protože se dá očekávat i menší výtěžnost ze zvýšené daně z přidané hodnoty, počítá krumlovský odbor financí pro jistotu i s poklesem této položky, a to o 1,2 milionu.

Suma sumárum, po reformě přerozdělování daní, která měla drtivé většině obcí a měst v republice přinést výrazně vyšší peníze, si krumlovská městská kasa přilepší pouze o částku 2,016 milionu.

A obdobně na tom budou i ostatní města a obce v regionu.

„Je to šok, ale možná jsme ve výhledu příliš pesimističtí a opatrní," konstatovala k rozpočtovému výhledu místostarostka Jitka Zikmundová.