Přes 42 milionů korun získá z Evropské unie Kaplice jako dotační peníze na čtyři své projekty. Tak rozhodla Regionální rada regionu soudržnosti Jihozápad při rozdělování evropských peněz v zatím poslední, páté výzvě.

Autorovu poznámku na okraj Něco o dotacích… čtěte ZDE!

Takřka šestnácti milionů na rekonstrukci se dočká kaplická Pobřežní ulice, ulice Českobudějovická, bývalý pivovar Bělidlo a pak také zdejší mateřské školy, které peníze dostanou na svoji modernizaci.

Vynikající zpráva

„Myšlenka, že bychom se dotací zalekli a něco vraceli, je nepřípustná,“ konstatoval ve středu místostarosta Jiří Havelka. „Pro město je to vynikající zpráva, ale teď také musíme zařídit s tím související úvěry a formy splátek.“

Adresáti dotačních peněz si totiž musejí vše nejprve zaplatit ze svého a unie jim peníze proplatí až zpětně, po splnění všech přísných podmínek. Kaplice se v regionu zatím jeví jako nejúspěšnější žadatel z řady měst Českokrumlovska.

Skoro 16 milionů korun získá z Evropské unie Český Krumlov. Město bylo úspěšné ve dvou projektech, a sice v chystané opravě železobetonového mostu mezi českokrumlovským kinem a Vošahlíkovým mlýnem a v projektu výstavby jedenácti autobusových zastávek v katastru Českého Krumlova.

Další, šestá výzva bude znát výsledky na přelomu ledna a února příštího roku. „Do ní podal Český Krumlov celkem osm projektů, například na regeneraci sídliště Za Nádražím,“ připomněla Monika Petrů z oddělení strategického rozvoje.

Ještě úspěšnější byl nyní Českokrumlovský rozvojový fond, kterému se podařilo získat přes 22 milionů na revitalizaci židovské synagogy a zahradního domku zvaného Atelier Egona Schieleho. Dotace činí 85 procent nákladů.

„Nebudu zastírat, že mě to velice potěšilo,“ okomentoval výsledky Miroslav Reitinger, ředitel ČKRF. „Strávil jsem s tímto projektem tři roky života.“

Radovat se mohou také Hornoplánští. Horní Planá získala pro projekt Místo vaší celoroční dovolené 462 500 korun. Podle starosty Jiřího Hůlky budou použity například na výrobu nových internetových stránek a další propagaci této turistické destinace.

Vydatnou dotační evropskou pomoc získal i Velešín na projekt s názvem Stavební úpravy a nové využití bývalého kostela svatého Filipa a Jakuba. Regionální rada mu přiznala 25,5 milionu korun. V opravené památce má podle projektu najít zázemí městské infocentrum, místo zbude i na výstavní a koncertní sály. Podkroví bude patřit modelu města.

„Projekt počítá také s internetovou kavárnou, trochu jinou podobu dostane i obřadní síň,“ prozradil starosta Josef Klíma.