10.20: „Cinkilinki, zvonky zvoní. Cinkilinki, kde je Jakub? U maminky. A co dělá? Hraje si. Při tom výská na lesy.“ Tuto krátkou básničku právě přednesla Kateřina Štěchová z Pohorské Vsi a ihned jí odměnil hlasitý potlesk zcela zaplněného sálu benešovské mateřinky. Je středa a před několika okamžiky začala recitační soutěž, které se účastní děti za Základních škol v Benešově nad Černou, Horní Stropnice a Nových Hradů.

10.25: Účinkující se střídají v krátkém sledu. Jako první přišli na řadu ti nejmenší, prvňáčci. Ale člověk by si chvílemi připadal spíše jako na rockovém koncertě, než na recitační soutěži. Potlesk, nadšené juchání publika a pochvalný pískot nezná mezí.

10.30: Od hlavní pořadatelky a duše celé soutěže Zvonek z Novohradských hor Ivany Hokrové se dozvídám podrobnosti. „Příští týden se v Českém Krumlově koná okresní kolo recitační soutěže Krumlovský zvonek, proto jsem načasovala to naše o týden dříve, aby se naši dnešní vítězové měli šanci dostat i do Krumlova,“ říká. Jaký je vůbec zájem dětí o literaturu, zvláště poezii? Mají také chuť si sami něco nejen zarecitovat, ale třeba i napsat? „Já vyučuji dějepis a pokud jsme například probírali Rožmberky, nechala jsem dětem napsat jejich vlastní pověst. To je bavilo a pověst nebo pohádku napíší.“

10.40: Další bouřlivý potlesk. To dorecitoval básničku o káněti a myšce Vítek Tvaroh. Na pódium nastupuje malý kytarista. Po něm se odchází poradit odborná pětičlenná porota do vedlejší místnosti, aby vyhodnotila první kolo recitace. „Jsem moc ráda, že se přihlásilo tolik dětí a že vůbec jsou ochotné s básničkami před svými spolužáky vystoupit,“ začíná hodnocení předsedkyně poroty. Děti mají pauzu, vycházejí na chodbu, popíjí připravený čaj a ty, které dosud nerecitovaly se připravují na své vystoupení.

10.45: „Já jsem Ondřej Koleš z Klení,“ představuje se mi jeden z dalších recitátorů. Na dotaz, jakou že si to přichystal báseň, odpovídá, že Život je pes. „A myslíš si, že život je opravdu pes?“ „Hmm, asi ano.“

10.55: Přestávka končí. Porota vyhlašuje vítěze takzvané nulté kategorie, prvních až třetích ročníků. Vítězkou se stává Kateřina Štěchová se svým Cinkilinky. Následuje skupinové foto.

11.05: Na pódiu zpívá jeden z chlapců Beskyde, Beskyde. Odcházím a písnička mne v hlavě neodbytně doprovází celou cestu do Českého Krumlova.