Pro rybáře nastává čas pstruhů. Nejenom, že ze několik málo dní vypukne rybáři nedočkavě vymodlená pstruhová sezona, ale také nastala doba tření pstruhů.
A to znamená pro rybáře sádek například ve Chvalšinách, podniku Vojenské lesy a statky, divize Horní Planá, práci. Tady totiž provádějí umělý výtěr pstruhů duhových.
Desítky tisíc čerstvých a mlíčím oplodněných jiker nyní už odpočívají v proudu ledové vody na dřevěných vložkách v dřevěných korytech zvaných příhodně kolíbky ve chvalšinské líhni. Ta se mimochodem dočkala renovace, ale stále se drží tradice – oproti nerezovému zařízení jiných líhní zůstává i nadále celá dřevěná.
„Letos máme den zpoždění. Loni jsme vytírali šestého dubna, letos sedmého. Čili doba zrání jiker byla prakticky stejná,“ poznamenal vedoucí chvalšinských sádek Jiří Čunát. Poměrně dlouhá zima tedy neměla na zrání generačních pstruhů k tření žádný vliv.
Místní dřevěná líheň je nejenom zrenovovaná, ale také zvětšila kapacitu. „Líhneme zhruba o 60 000 jiker víc, čili množství odkrmeného plůdku pstruha se zvedlo asi na 130 000 kusů,“ řekl Jiří Čunát.
Rukama pracovníků sádek prošlo při výtěru zhruba 400 pstruhů, z toho asi jedna třetina pstruhů mlíčňáků. Rybáři brali jednoho pstruha za druhým, z generačních matek citlivě vymačkávali žluté jikry do připravené nádoby a hned je kropili mlíčím vymáčknutého ze samců. Rybáři jikry opatrně zamíchali, aby se mlíčí dostalo ke všem jikrám.
„Na ně se naleje voda, chvíli se nechají v klidu stát, pak tu várku zbavíme nečistot a odneseme do líhně,“ popisoval postup Martin Vosika, který má na starosti péči o jikry a posléze z jiker vykulený plůdek. „Tady v líhni jikry rozprostřené na vložkách v kolíbkách necháme čtyři dny v klidu ležet, a pak z nich začneme vybírat odumřelé jikry.“
Kolíbkami, které jsou přikryté černými plachtami, protože jikrám vadí světlo, přitom neustále protéká voda, která měla v den výtěru kolem 8°C. Jedna z kolíbek zatím zůstala prázdná, tam v těchto dnech přijdou jikry z jikernaček, které při prvním výtěru ještě nebyly dostatečně zralé.
„Při 280 denních stupních se plůdek vykulí. To znamená, že se vypočítá průměr z ranní a večerní teploty – to je takzvaný denní stupeň,“ vysvětlil Martin Vosika. „Podle toho přibližně víme, kdy se to vykulí. Dění v líhni se musí neustále hlídat, proto sem chodím ráno i večer.“
Z malých pstroužků po osmnácti měsících vyrostou pstruzi tržní velikosti, to znamená duháci o váze kolem 25 dekagramů.