Kino, to není jen samotný sál se sedačkami a promítacím plátnem. A tak jestliže ještě letos Kapličtí zdigitalizují místní biograf a v kinosále nechají instalovat nové sedačky (Deník, 12. 3.), v příštích letech budou mít starosti se sháněním financí na zásadnější modernizaci celého objektu.

Jakým směrem by se mohla rekonstrukce kina ubírat, již ve svých vizích naznačili dva architekti kaplický Martin Ertl a budějovický Jaromír Kročák, které oslovil ředitel Kulturního a informačního centra v Kaplici Stanislav Trs. Právě on přišel s nápadem oživit kino a vytvořit kolem něj klidovou zónu.

Kavárna a výstavní panely na místě současné šatny a bývalého kiosku, hlavní vstup do kinosálu přímo naproti vstupu do budovy a za samotným kinosálem sklad kulis a šatny pro herce. I tak vidí budoucnost kaplického kina Martin Ertl. Sál by se totiž měl stát multifunkčním; kromě promítání filmů by sem lidé chodili i na komornější koncerty, divadelní představení a kávu.

„V podstatě nejdůležitější idea návrhu je ale vybudování městského kulturního centra, a to propojením kina, kulturního domu, gymnázia a městské knihovny,“ poznamenal Martin Ertl.

Podle jeho vize by měla zmizet parkovací stání před kinem i kulturním domem. Pro ta by vzniklo místo ve dvoře kulturního domu. „Zmizet by mohla i dělicí zídka mezi oběma budovami. Namísto toho by zde vznikly nové cesty, prostranství mohou oživit zatravněné pásy a stromy,“ popsal Martin Ertl.

Prostor mezi kinem a knihovnou pak podle architekta nabízí dostatek místa pro dětské hřiště, vzrostlou zeleň je možné zachovat. K překonání výškového rozdílu mezi prostranstvím kina a knihovny by mohly napomoci terénní terasy, schodiště a možná i dětská skluzavka. Tento prostor skýtá i možnost vytvoření odpočinkové plochy pro studenty gymnázia, kteří by zde například mohli trávit volné hodiny četbou.

Vytvoření parku a dětského hřiště na volném prostranství mezi kinem a knihovnou navrhl i architekt Jaromír Kročák. V samotném kině by také podle jeho vize vznikl prostor pro kavárnu, a to i s venkovní terasou, či výstavní prostor. „Jde však jen o základní návrh, který by bylo možné v případě zájmu detailněji rozpracovat,“ poznamenal Jaromír Kročák.

Navržené změny se zamlouvají jak Stanislavu Trsovi, který by do kina hlavně rád přesunul ze současných prostor v Kostelní ulici prodělečnou historickou expozici, tak i vedoucí městské knihovny Jiřině Kostkové. „Vytvoření klidového centra by bylo ideální. Hřiště jistě ocení nejen návštěvníci knihovny, ale i děti z okolí. Zmizela by i cesta ke knihovně směrem od kina. Ta se po dešti proměňuje v nebezpečný sjezd po bahnité stezce,“ uvedla Jiřina Kostková.

Také obyvatel města Petr Kovařík by vytvoření další klidové zóny poblíž centra města přivítal. „Jen je nutné pohlídat, aby se i tady, podobně jako v parčíku před základní uměleckou školou, neusadily prostitutky,“ podotkl.