Další etapu záchrany hradní zříceniny sevřené Vltavou a Křemežským potokem v úterý připomínaly už jen zbytky lešení. Odborníci pod vedením kamenického mistra Tomáše Bušila tady pracovali od září, s pracemi skončili o několik dní dříve, než původně předpokládali.
„Letos nám přálo počasí, takže práce šla pracovníkům odborné firmy hezky od ruky. I projektant jejich dílo pochválil,“ zhodnotila v úterý úpravy „svého panství“ kastelánka hradu Zdeňka Tučková.
Zadání pro odborníky bylo jasné: zakonzervovat část vstupní zdi do někdejšího obytného paláce hradu. „Za ty stovky let, kdy do zdí pršelo a ničilo je mrazivé počasí, se poškodily hlavně klenby. Ty teď staticky nefungují tak, jak mají; pomalu se začaly rozestupovat a hrozily zřícením,“ vysvětlil Josef Troup, starosta městyse Křemže, do jehož katastru památka patří.
Díky rekonstrukci se podařilo předejít dvěma hrozbám, a sice že padající kameny z hradní stěny ohrozí snahu zachovat památku pro příští generace, v horším případě by mohly zranit návštěvníky hradu.
Kromě zajištění kleneb jejich dozděním se odborníci pustili i do zabezpečení koruny hradních zdí. „Postupně odtud vybírali uvolněné kameny a poté je zasazovali zpátky do speciální malty. Tu si vybrali památkáři ze šesti předložených vzorků,“ popsal složitý proces Josef Troup.
Za záchranu další části památky vystavila odborná firma Křemežským účet na částku 560 tisíc korun. „Díky grantu, který jsme získali od ministerstva kultury, ale z rozpočtu zaplatíme jen deset procent celkových nákladů,“ podotkl křemežský starosta.
Doplnil, že památka ožije stavebním ruchem i napřesrok, kdy je v plánu konzervace zbývající části vstupní zdi do hradního paláce. „I pro tento účel už máme financování zajištěno, a sice z evropského programu Leader. Finance z něj je možné čerpat během dvou let, a tak jsme práce raději odložili až na příští rok,“ vysvětlil Josef Troup.
Jako cíl svého výletu si letos Dívčí Kámen zvolilo více turistů než vloni. „Přesnou statistiku nemám, ale lidí bylo určitě více. Možná je to i tím, že jsme tu od dubna denně od rána do večera,“ zauvažovala Zdeňka Tučková.
Ta se lidem snaží prohlídku hradu zpříjemnit různými kulturními akcemi, na jejichž uspořádání využívá převážně grantových peněz. „Jen kdybychom se mohli spolehnout na předpovědi počasí, aby nám kulturní akce čas od času nenarušil déšť,“ podotkla kastelánka.
Martin Tröster