V kaplické firmě SPG Czech pracoval René Sovadina z Trhových Svinů jako programátor strojů jedenáct let. V práci byl spokojený, ale znejistěl ve chvíli, kdy se začátkem loňského roku začaly zpožďovat výplaty.

V září se firma ocitla v insolvenčním řízení. Někteří zaměstnanci pak odešli na vlastní žádost, zhruba třicítce zbylých rozdal insolvenční správce výpovědi později. Dlužné výplaty však ne.

„Dodnes jsem nedostal asi 240 tisíc korun, na které mám nárok. To je mzda zhruba za pět měsíců a k tomu odstupné,“ vyčíslil René Sovadina. Ač si rychle našel novou práci, do doby, než se v ní zapracoval, se musel spokojit s menší výplatou.

„Dlužné peníze mi tak citelně chybí. Kdyby mi nepomohli rodiče nebo kamarádi a byl jsem na všechno sám, jen těžko bych vyšel,“ doplnil René Sovadina.

Alespoň část dlužných peněz může bývalým zaměstnancům vyplatit úřad práce. K tomu však někdejší pracovníci kaplické firmy potřebují účetní podklady od insolvenčního správce, který společnost SPG Czech nyní v podstatě řídí.

Potřebné doklady přitom lidé ještě začátkem tohoto týdne k dispozici neměli, ačkoliv termín, do kterého musejí zaměstnanci na úřad práce své žádosti o výplatu dlužných mezd doručit, se nezadržitelně blíží.

Podle Jiřího Řihouta, předsedy Odborového svazu KOVO, jenž někdejší zaměstnance kaplické firmy zastupuje, insolvenční správce sice zúčtování dlužných mezd v polovině letošního ledna lidem zaslal, ale s takovými chybami, které zaměstnance na jejich mzdových nárocích poškozovaly až o několik desítek tisíc korun.

„Na opakované žádosti zaměstnanců a odborů o opravu zúčtovaných mezd přitom insolvenční správce Jiří Švihla dlouho nereagoval,“ doplnil Jiří Řihout.

Sám Jiří Švihla tuto prodlevu zdůvodnil ve svém prohlášení tím, že mu klíčový zaměstnanec dlužníka neposkytl přístupový kód k firemnímu počítači, v němž se nacházejí veškerá data vztahující se k zaměstnancům. „Všichni zaměstnanci SPG mají již od pondělního večera k dispozici vše potřebné, aby nebyli kráceni na svých právech,“ doplnil Jiří Švihla.

To včera potvrdil i Jiří Řihout, jenž se ve středu odpoledne zhruba s dvaceti pracovníky firmy SPG vydal přímo do českobudějovické kanceláře insolvenčního správce. „Doklady potřebné pro výplatu dlužných mezd si někteří pracovníci v Českých Budějovicích vyzvedli ještě ve středu, další tak učiní v příštích dnech,“ doplnil Jiří Řihout