Ani na Šumavě, ani v Novohradských horách, ale přímo v krajském městě zachraňovali profesionální hasiči v sobotu 1. února jelena. Jak upřesnila mluvčí profesionálních hasičů Jihočeského kraje Vendula Matějů, Českobudějovičtí hasiči byli v odpoledních hodinách vysláni do místní části Haklovy Dvory. „Zde se jelen svým parožím zaseknul v ohradě do paroží dalšího již mrtvého jelena,“ popsala. Několik hasičů muselo živého jelena odchytit. Zaseknuté paroží odříznout a paroháče vysvobodit.

Kvůli mlsnému psovi evakuovali panelák

Za požárem, který vypukl ve čtvrtek 19. března v Kaplici, stál dokonce nejlepší přítel člověka. „Při této události bylo evakuováno dokonce patnáct osob z panelového domu,“ zmínila Matějů. Požár byl ohlášen na tísňovou linku v 10.35 hodin a na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Kaplice a dobrovolné jednotky obcí Hubenov a Velešín. „Průzkumem zjistili, že hoří v kuchyni v třetím patře, oheň tenkrát zničil digestoř, kuchyňskou linku, umakartové jádro a došlo i k poškození rozvodů vody,“ upřesnila.

Ilustrační foto.
Když se vánoční strom poroučí k zemi dřív než má. Podívejte se, co se může stát

Kuriózní na této události byly hned dvě skutečnosti: Oheň uhasila voda z přerušené stoupačky. „Hasiči tak nemuseli zasahovat a provedli jen kontrolu řádného uhašení,“ doplnila mluvčí hasičů, že škodu vyšetřovatel stanovil na 100 tisíc korun. Překvapením pro hasiče byl důvod vzniku, čtyřnohý žhář. „Příčinou požáru bylo vznícení odložených hořlavých předmětů na elektrickém sporáku. Ten však zapnul pes, který si na sporák vyskočil pro odloženou kost,“ vysvětlila Vendula Matějů.

Ilustrační foto.
VIDEO: Policisté zpacifikovali nebezpečného opilého muže

Záchrana srnce i psa

Hned dvěma zásahy se zvířaty se mohly pochlubit jednotky Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v pondělí 20. dubna. „Hasiči ten den zachraňovali srnce v Malém Dubičném a psíka v Táboře,“ informovala Matějů.

U Malého Dubičného zasahovali dopoledne profesionálové ze stanice Suché Vrbné. „Zde vyprošťovali srnce zamotaného zadní a přední nohou do drátů ohradníku, které museli přestřihat kleštěmi,“ přiblížila, že ho po vymotání z pasti zabalili do deky a zklidnili. „Srnci chvíli trvalo, než se probral ze šoku. Pak sám odběhl,“ sdělila Vendula Matějů.

Psíka uvízlého v hranici dřeva v Táboře v ulici U Lázní vyprošťovala místní profesionální jednotka. „Hasiči museli nejprve vystoupat po nastavovacím žebříku na přibližně dvoumetrový taras, odkud bylo možné psa vyprostit. Ani on, stejně jako srnec, neměl žádné viditelné zranění, a proto ho hasiči mohli předat do péče majitelky,“ doplnila happy end.

#clanek|5183458 #

Užovka ve městě

Velkou užovku obojkovou, která se vyhřívala u plotu rodinného domu, odchytli v Hlincově Hoře v ulici Kodetka Severní profesionální hasiči ze stanice Suché Vrbné. Žádost o pomoc přišla na tísňovou linku 112 ve středu 22. července krátce před 17. hodinou. Hasiči užovku lapili do hadru a při cestě zpět na stanici vypustili.

Kachna v pasti

Jindřichohradečtí profesionální hasiči zasahovali ve čtvrtek 14. května v ranních hodinách v obci Horní Pěna, části obce Malíkov nad Nežárkou, kde se do drátů zamotala kachna. „Hasiči vylezli na cisternu, odkud na kachnu dosáhli. Vysvobodili ji z drátů a pustili,“ shrnula událost.

Před 290 lety byl uloven jelen šestadvacaterák – jeho paroží dlouho drželo titul světové trofeje. Nachází se v Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada.
Slavná trofej ohradského šestadvacateráka slaví výročí. Podívejte se

Papoušek na útěku

Osádka automobilové plošiny profesionálních hasičů ze strakonické stanice byla v úterý 15. září v 7:38 hodin vyslána do areálu léčebny ve Lnářích, kde uletěl vzácný papoušek. „Podle oznamovatele byl exotický pták na vodítku, se kterým uletěl. Strom, na který usedl, se však nacházel v místě podzemních nádrží, kde nebylo možné postavit výškovou techniku, proto si velitel zásahu vyžádal posilu ve formě dvou hasičů z lezecké skupiny,“ vysvětlila Vendula Matějů, že lezci za použití svého vybavení vylezli do koruny až k papouškovi.

Jelen evropský. Ilustrační snímek
Policejní kuriozity: Jelen ukradl kulovnici, rum odeslal muže na jinou planetu

Ten si však mezitím uvolnil vodítko, za které byl zaklesnutý, a přeletěl na jiný strom. „Zde už byl možný zásah automobilové plošiny, takže tam už byl papoušek ve spolupráci s majitelkou odchycen,“ popsala další šťastný konec.