Do soutěže se zapojil úplně poprvé a hned měl neuvěřitelný úspěch. Jednatřicetiletý fotograf Ladislav Renner z České Lípy získal první tři místa v klání O nejhezčí turistickou pohlednici jižních Čech. Porazil přitom 17 konkurentů.

„Vůbec jsem to nečekal, jižní Čechy totiž mají asi nejsilnější zastoupení velmi kvalitních fotografů v republice. Cením si toho,“ komentoval Renner. U poroty mu podle jeho slov nejspíš pomohlo, že do fotografování dává vše, bere jej jako vášeň a specializuje se na méně obvyklé noční snímky.

Předpoklady k fotografování a práci s barvami měl Renner odmalička díky své rodině. Jeho matka i babička se totiž věnují výtvarnému umění. První snímky však začal pořizovat až v roce 2005, když chtěl zachytit zážitky z cest. Právě proto také nyní tvoří hlavně turistické pohlednice. „Souvisí to s mým cestovatelským nadšením i tím, že jsem viděl, jak je na většině míst těžké vybrat si opravdu kvalitní pohlednici,“ řekl.

Ačkoli Renner pochází z Podkrkonoší, velmi často navštěvuje jižní Čechy a rád je fotografuje. Do soutěže proto přihlásil několik snímků. Porotu nejvíce zaujal noční záběr na Rožmberk na Vltavou. „Tahle fotografie vznikla den před loňským Silvestrem. Jde o poskládaný panoramatický záběr,“ popsal Renner, kterého navíc potěšilo, že porotci vyzdvihli zasněžený zimní snímek. Turistický ruch je totiž obvykle zaměřen na letní denní pohlednice.

I když Ladislav Renner fotografoval již celou řadu jihočeských měst, hodlá se sem nadále vracet. Má rád notoricky známá místa, ale zajímá jej například i selské baroko. „A těší mě, jak dnes města září nebývalou krásou, která v minulém režimu moc vidět nebyla,“ dodal.