14.00: Volby končí.

Podle Zdeňka Vyhnala z lipenské volební komise dosáhla v Lipně nad Vltavou volební účast na 58,89 procenta, voličů s voličskými průkazy přišlo 68. Volby končí, začíná sčítání hlasů. A očekávání, co politici ze svých slibů splní. „Bylo by nutné změnit celou politickou garnituru, protože stále něco slibují a je to pořád dokola. Nakonec se nic neděje a přijdou jen další sliby," dodal Zdeněk Vyhnal.

13.25: Pět stovek místních a 108 přespolních, tak by se dal rozdělit počet voličů ve Frymburku. Podle aktuálních informací volební komise přišlo volit sice poměrně dost voličů s voličskými průkazy, ale podobně jako na Lipně, v prezidentských volbách jich bylo o něco víc.

13.15: Podle zapisovatele volební komise v Lipně nad Vltavou se i tady dostavil nezanedbatelný počet voličů s voličskými průkazy, tedy rekreantů. Ovšem byly doby, kdy jich přišlo ještě víc. „Zatím jich máme necelých sedmdesát, ale o minulých volbách, tedy prezidentských volbách, přišlo s voličskými průkazy 400 lidí," řekl Zdeněk Vyhnal.

13.00: Velkou volební účast hlásí Přední Výtoň. „Za poslední hodinu jsme to dotáhli na sedmdesát procent," sdělil tajemník Martin Řepa s tím, že nezanedbatelnou část voličů tvořili lidé, kteří do těchto míst jezdí na rekreaci. „Dostavilo se pětatřicet voličů s volebními průkazy," doplnil Martin Řepa.

Jeden z nejmenších volebních okrsků v regionu, Zvíkov, má k sobotnímu odpoledni odvoleno zhruba z poloviny, je tedy na padesáti procentech.

12.43: Velešínský volební okrsek číslo jedna má k sobotnímu poledni volební účast na 62 procentech. Podle Pavly Maršánové z volební komise by se do konce voleb mohlo zúčastnit odhadem celkově 63 procent voličů.

Velešín se hned první den voleb dočkal zajímavé shody okolností, protože v pátek město navštívila delegace z Číny, která přijela takzvaně na zkušenou. Byť ta zkušenost s volbami přímo nesouvisela.

Podle starosty Josefa Klímy by byla v tuto chvíli vhodná co největší volební účast. „Podle toho, jak lidé nadávají na politiku a poměry, bych čekal nejméně sedmdesátiprocentní účast. Jinak to zůstane zas jen u nadávání v hospodách u piva," dodal Josef Klíma.

11.50: V Přední Výtoni na obecním úřadě se volební komise kochá nádherným výhledem na lipenské jezero koupající se ve slunečních paprscích. Tady volební komisi tvoří čtyři lidé. „Volební účast máme vysokou, až se divíme. Je nadprůměrná," sdělil předseda komise Karel Šíp. „Mé jméno není vtip, já se tak skutečně jmenuji, jenom jsem bohužel o pět let starší než ten známý herec," smál se. Účast místních voličů zatím dosáhla 53 procent. Tamních voličů je v Přední Výtoni 173. U obecního úřadu je vítá přítulný kocour, jak říkají členové volební komise – kocour pro štěstí. Ale přicházejí sem i desítky voličů odjinud. Do této chvíle se dostavilo 43 lidí s voličským průkazem. „Cyklisté mezi nimi byli jenom jeden nebo dva. Jsou to hlavně místní chataři nebo chalupáři," dodal Karel Šíp. Komise je momentálně přejedená, protože je natolik zásobená vynikajícími buchtami, že nikdo nemusí jít domů na oběd. „Buchty, moučníky a štrůdly nosí manželky členů komise, paní Štiková dokonce přinesla ovocný polodortík," říká Karel Šíp. „A až to skončí vydáme se s výsledky na výlet do Vyššího Brodu. Většinou jsme tam první nebo druzí, někdy nás předběhne Malšín."

11.30: V Brloze je volební komise na obecním úřadě spokojená. „Účast je velká, do toho svítí sluníčko, je to paráda," říká zapisovatelka Eva Benešová. „Účast máme 466 voličů z 848. Je podstatně vyšší, než bývá," pochvaluje si. Členové komise se modlili, aby vše probíhalo v pořádku a zatím se jim to plní. Také zaznamenali poměrně dost voličů s voličskými průkazy. A to dvanáct. Sami Brložsští jich svým voličům vydali devět. Momentálně voliči ve volební místnosti nenajdou všechny členy, protože jedna skupina už vyrazila na oběd do restaurace na hřišti. „Co bude k obědu je pro nás tajemstvím mistra kuchaře," řekla se smíchem Eva Benešová.

11.05: Českokrumlovští sportovní rybáři mají dnes plné ruce práce, protože podzimní výlovy rybníků ještě neskončily. Proto se snažili odvolit už v pátek. Například hospodář Pavel Šťastný zašel do volební místnosti ve střední zdravotnické škole na Tavírně v pátek kolem 15. hodiny. Také rybář Jaroslav Vaněček si pospíšil do volební místnosti v Základní škole Za Nádražím už v pátek. „Byl jsem volit, hned jak otevřeli. To víte, my důchodci, máme spoustu času. Závodím s ostatními, hlavně se sousedem, kdo tam bude dřív," smál se. „Já vždycky prohrávám." Dnes také nechyběl při výlovu rybníčka zvaného Malý vodotrysk, kde měli rybáři násadu kapříka. Kapříci putovali na zakomorování do rybníků v Kladenském Rovném. Ostatní rybáři pak ještě pokračovali s výlovem dalšího rybníčka, kde tím pádem nemohl chybět ani hospodář Pavel Šťastný. Jak ale volil Jaroslav Vaněček? „Rozhodování těžké nebylo. Je to stejně na nic, vždyť politici na sebe jenom házejí špínu, dohadují se, je to nechutný. Jdu k volbám, protože to považuji za svoji povinnost. Ale je to skok do tmy."

10.17: V Křemži ve volebním okrsku spadajícím pod obecní úřad dosahuje účast voličů padesáti procent. „To je běžný stav," říká zapisovatel komise Jan Boršovský. „Objevují se stejné obličeje stálých voličů." Trošku horké chvilky tu zažila jedna volička, která vešla do volební místnosti s občanským průkazem, ale ven už bez něho. Zjistila to po chvíli. Vrátila se a začalo hledání. Až posléze všichni došli k tomu, podívat se do krabice, kam se vyhazovaly nepotřebné obálky a volební lístky. A hurá, občanka byla na světě. Ještěže ji paní omylem nevhodila do urny. „No, to by byl průšvih. Ani teď nevím, co bychom dělali. Paní by nejspíš musela počkat na občanku až po sečtení hlasů a uzavření voleb," dodal se smíchem Jan Boršovský.
Pomalu se blíží oběd, členové volebních komisí v regionu začnou mít hlad. V Křemži se mohou těšit na řízek. „Vzhledem k tomu, že máme tři okrsky a v nich dost lidí, objednali jsme jim v místní restauraci řízek. Tím se nic nezkazí a každému se trefí do chuti," dodal se smíchem zapisovatel, jinak tajemník obecního úřadu.

10.05: Docela pozoruhodnou cestu k volbám má farmář z Přední Zvonkové Jan Wudy. Dá se říci, že bydlí v končině na konci okresu, kousek od česko-rakouské hranice. Zatímco v socialistické minulosti by musel překonat nejméně dvoje "dráty", jak se tehdy říkalo, teď při cestě k volební urně už musí překonat pouze lipenské jezero. "Volit jsem byl včera," říká Jan Wudy. "Jel jsem pochopitelně autem, pak jsem se nalodil na hornoplánský převoz, a pak pokračoval do volební místnosti v Horní  Plané." Jan Wudy je pravidelným voličem. Tentokrát rozhodování nebylo lehké. "Je hodně stran. Možná nás kvůli tomu po těchto volbách čeká cesta k dalším brzkým volbám, když to nedopadne. Rozhodně hned po uzavření volebních místností budu s napětím sledovat výsledky." Předtím ho ale čeká ještě plno práce. Tak nádherné počasí musí zemědělec využít. "Budu se snažit práce dodělat, abych alespoň už od 16 hodin mohl sledovat, jak volby skončí. Je krásně, jezdí tu plno cyklistů, jestlipak volili oni? Budu se jich muset zeptat," zasmál se Jan Wudy.

9.50: Šestnáct voličů s volebními průkazy, zhruba sedmadvacet procent volební účasti, to jsou zatím čísla z volebního okrsku jedenáct v Českém Krumlově, Linecké ulici. Jak potvrdila za volební komisi Renata Šindlerová, volební účast druhého dne už je slabší, než páteční.

„Celá rodina chceme, aby se zlepšila situace hlavně mladým," sdělil po odvolení v této místnosti Jan Fesl. „Máme doma mladou dceru, ale nemá jistou práci a tak si ani nemůže vzít půjčku na bydlení, na nic. A prodloužený víkend, ten strávíme v práci. Všichni, já, manželka i dcer," dodal k výhledu na neděli a pondělí.

„Hlavně, aby měli lidi práci. Nás s manželem už se to tak netýká, já jsem v důchodu a on do něj nastupuje, ale jde nám o mladé. Ti nemají jistotu a my je nemůžeme stále dotovat," řekla například jednoznačně Irena Soukupová v Českém Krumlově. „Peníze, to je až druhá řada. V první řadě jde musí být práce, z té pak budou peníze," doplnil jí manžel Vladimír Soukup.

9.45: V Mojném jsou také odpovědní voliči. Tam už volební účast dosáhla padesáti procent. „My tu vždy míváme vysokou volební účast," řekla zapisovatelka Pavla Sípalová. V Mojném vydali jeden voličský průkaz, se třemi průkazy naopak voliči volili. „Jeden z nich byl chatař, ostatní jsou dva členové volební komise, oba jsou z Kaplice," vysvětlila Pavla Sípalová. V Mojném už také odvolila komplet celá volební komise. Takže sladkou odměnu, kterou obdržela, si opravdu zasloužila. „Jeden pán nás obdaroval směsí čokolád. Bylo to příjemné překvapení," usmívala se Pavla Sípalová.

9.12: Půjčova Inge vypravila z Vyššího Brodu na vodu v osmi kánoích jednu partu vodáků. "Jak ti vyřešili volby, nevím," řekl Pavel Kolouch z půjčovny. "Já byl volit včera. Nerozhodoval jsem se ani tak, koho volit, jako spíš mezi tím, zda budu volit pravici nebo levici. čili jsem dal hlas jedné straně. Obavy z toho, jak to bude dál, mám. Nejvíc se bojím, že se po volbách strany nedohodnou a ten stav se bude protahovat. Lepší by bylo, kdyby zvítězila jedna pořádná strana, která by to táhla a pak by se uvidělo, jak se osvědčí. Bylo by to lepší, než neustálé handrkování, které nikam nevede."

8.45: V Mirkovicích zatím odvolilo 33 procent voličů. "Je to méně než to touto dobou obvykle bývá," konstatovala členka volební komise Ivana Váchová. Do Mirkovic se vydali volit také lidé odjinud. "Přijela sem dvě auta golfistů z golfového hřiště ve Svachově Lhotce," řekla Ivana Váchová. "Čili osm lidí s voličskými průkazy. Jinak našim lidem jsme vydali tyto průkazy tři." V Mirkovicích řada členů komise posnídala až na obecním úřadě. Ale jídlo z restaurace si vozit nenenchávají. "Kdepak, to si my dovolit nemůžeme. My jsme samoživitelé. Jsme zásobení rohlíky a párky," smáli se členové mirkovické komise.

8.30: Volby jasně ukazují, že například v Holubově žijí opravdu odpovědní lidé. Každé volby se tam totiž mohou pyšnit vysokou volební účastí. A vypadá to, že tomu nyní nebude jinak. "Vždy tu tak míváme účast kolem sedmdesáti procent," přitakala zapisovatelka komise Marie Svobodová. "Včera přišlo odvolit čtyři sta lidí, což je už polovina voličů, máme jich celkem 851 a přece jednom úplně všichni nepřijdou. A dnes od rána už jich tu bylo dvacet." V Holubově na obecním úřadě je tedy během voleb neustále rušno. "Ani včerejší televizní seriál večer příchod voličů nijak neomezil," usmívala se Marie Svobodová. Při chvilkách už také odvolili někteří členové komise. Zažili jenom jeden nepříjemný moment, když přišla paní, která až ve volební místnosti zjistila, že má od září propadlou občanku. Moc ji pobouřilo, že jí nepomohlo, že ji všichni členové komise dobře znají a ani to, že si dojela do Českého Krumlova pro potvrzení.

8.15: Jen co v osm hodin ráno otevřela komise volební místnost v českokrumlovské Základní škole Za Nádražím, vkročil dovnitř první sobotní volič. "Do této chvíle už přišli asi čtyři lidé," informovala zapisovatelka Ivana Velíšková. Tady na okrsku č. 3 se zatím jeví volební účast trochu vyšší, než bývá obvyklé. "Včera, než jsme volební místnost uzavřeli, jsme to počítali. Volební účast byla 43 procent," řekla Ivana Velíšková. Využitá je i přenosná volební urna, která včera posloužila jednomu voliči, jenž nemohl ze zdravotních důvodů přijít osobně, a dnes se už také přihlásil další obyvatel okrsku. Rovněž sem přišli odvolit dva lidé s voličským průkazem.