Jelikož je 7. dubna každoročně takzvaný den zdraví, rozhodlo se vedení školy této události věnovat včerejší vyučování. Žáci putovali po jednotlivých stanovištích a ochutnávali nejrůznější dobroty, které zapíjeli koktejly. Kromě toho si nechali změřit tlak, zkusili si jógu a pořádně se vyřádili v tělocvičně. Není divu, že se jim tento školní den líbil více než běžná výuka ve školních lavicích.

„Den zdraví letos vychází na sobotu, rozhodli jsme se tedy akci posunout na poslední den před prázdninami. Chceme dětem ukázat cestu ke zdravějšímu životnímu stylu,“ vysvětlil včera zástupce ředitelky školy Pavel Lukášek. Zároveň dodal, že se do podobné akce škola pustila vůbec poprvé. „Naším cílem je, aby se děti zamyslely nad svým zdravím. Problémem je třeba fyzička. Tráví hodně času u počítačů a ztrácejí kondici. Proto jsme dnes zavedli i cvičení v tělocvičně,“ řekla ředitelka školy Martina Kokořová.

Jedna z příjemnějších zastávek čekala na žáky hned ve vestibulu budovy. Zde zástupci oboru kuchař – číšník připravovali nejrůznější koktejly, například z banánů či mrkve. Na dalším stanovišti zase ochutnávali různé pomazánky, přičemž největším tahákem byl tatarák. K šoku některých – ne z masa, ale z brambor.

„Musím říct, že žákům připravené pomazánky docela zachutnaly.  Problém měli jen s takzvaným hummusem, který obsahuje červenou řepu. No, na druhou stranu, on už ten název je odpudivý,“ usmála se kantorka Alena Kottová, která se také snaží alespoň trošku konzumovat zdravou výživu. Podle ní hodně záleží na výchově v rodině. Pokud děti už odmala jí zdravě, nemají s tím později problém. Ředitelka Martina Kokořová ale upozornila, že to se zdravým jídlem mezi mládeží příliš slavné není. „Což se dá ale pochopit. Doba je uspěchaná. Je pro ně nejjednodušší se najíst třeba ve fastfoodu,“ zmínila Kokořová.

O něco méně oblíbené pak byly zastávky, kde studenti protahovali své svaly. „Bohužel, pravdou je, že pohyb způsobuje dnešní mládeži potíže. Je to vidět na hodinách tělesné výchovy. Pohyb jsme nemohli vynechat, když už se zabýváme zdravím. Je totiž velmi důležitý,“ řekl Pavel Lukášek.

Oslovení školáci uvedli, že se zdravým životním stylem nemají problém. Většina se snaží alespoň minimum pro své zdraví udělat. „Poslední tři měsíce jím vyloženě zdravě. Důvod je jednoduchý, chci zhubnout. Musím říct, že se to daří a celkově se opravdu cítím lépe,“ řekla například Tereza Ballová z oboru Sociální péče. „Také se věnuji sportování. Hraji tenis, chodím plavat. Už nyní vidím následky. Vyjdu do třetího patra školy, aniž bych se zadýchala. Narozdíl od zbytku školy,“ usmála se.

Lukáš Janeček z oboru Kuchař – číšník před časem najel na takzvané laktovegetariánství. „Nejím maso a vajíčka. Pocítil jsem díky tomu velikou, určitě dobrou změnu. Hlavně po psychické stránce,“ řekl Lukáš Janeček. „Hodně záleží na životním stylu, který člověk vede. Každopádně musím z vlastní zkušenosti říct, že pokud se člověk nad svým zdravím zamyslí, může to být skutečně ku prospěchu věci.“