Na páteční odpoledne je ve větřínské základní škole nebývalé rušno. Nejenom, že se zde koná druhé kolo prezidentských voleb. Rodiče sem krom toho přivedli i svá dítka, která měla veliký den. Přišla se totiž zapsat do první třídy. Na chodbách školy tak byla cítit slavnostní nálada, ale i nervozita. Nutno dodat, že tou oplývali spíš rodiče, než děti samotné.

„Povídej. Co jste tam všechno museli dělat?" vyptával se jeden z tatínků venku před školou svého kamaráda, který už měl s dcerou zápis za sebou. „Hele, docela pohoda. Počítala, malovala… Kosočtverce a tak," odpověděl. „A to mě tak napadá, jdeš volit?"

Nervózní tatínek se na něj pousmál a evidentně se na chvíli uvolnil. „Že bych si taky namaloval kosočtverec a hodil ho do urny?"

Rodiče zápisy s volbami většinou nespojovali. „Nejsem rozhodnutý, jestli vůbec půjdu volit," řekl Stanislav Med, který měl včera se svojí dcerou Natálkou jiné starosti. Zápis pro něj byl prioritou. „Oba dva kandidáti nestojí za nic. Předem mi bylo jasné, jak to dopadne. Vlastně je mi úplně jedno, který z těch dvou vyhraje."

Manželé Šnajdrovi z Plzně si v Českém Krumlově užívají rekreaci a tak k volební urně přišli s volebními průkazy. Těch například samo město Český Krumlov pro druhé kolo voleb vydalo 137.

Vše je podobné jako při kole prvním. Určitá změna ovšem přece jen nastává. „Hlasovací lístky všichni voliči dostávají přímo ve volebních místnostech i s úřední obálkou označenou kulatým razítkem," upřesnila Blanka Fenigbauerová z odboru vnitřních věcí českokrumlovského městského úřadu a zdůraznila: „Volit se může jít pouze s platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem. Nelze volit s potvrzením o občanském průkazu, které je vydáváno v případě ztráty nebo odcizení občanského průkazu. Toto potvrzení není veřejnou listinou a nenahrazuje občanský průkaz."

Zajímavé také je, že zatímco v prvním kole prezidentských voleb vydal krumlovský úřad 64 voličských průkazů, ke druhému kolu už jich úředníci vydali 137.

V pátek se volební místnosti uzavřou ve dvaadvacet hodin, v sobotu můžete volit opět od osmi do čtrnácti hodin. Okrsky a sídla volebních komisí zůstávají stejné, jako v prvním kole voleb.