Když někomu spadne na hlavu či záda hromada sněhu ze střechy, popadá se okolí smíchy za břicho. Ale jenom do chvíle, než se ukáže, jak na tom postižený doopravdy je. Ne vždycky se jenom otřese a celý rozhozený kráčí dál.

To by měli mít na paměti vlastníci nemovitostí, zejména vysokých domů, kolem kterých chodí lidé. Varováním by jim měl být úterní případ , kdy zůstal na zemi ležet v bezvědomí devítiletý školák, na kterého spadl uvolněný led ze střechy domu v Mladé Vožici na Táborsku.

Na Českokrumlovsku se sice sněhová kalamita nekonala, takže sněhu není tolik, ale sníh ze střech tu již několik dní padá také.

„Všude to platí stejně. Za objekt odpovídá jeho vlastník. Je na majiteli zajistit, aby jakékoliv uvolněné předměty, sníh či led na střechách nikoho neohrožovaly,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

„Na státní budovy vyjíždíme na zavolání těch, kdo je spravují, my a také k případům, kdy akutně hrozí pád předmětů ze střech dolů a poranění osob.

Co se týká sněhu a ledu, tentokrát v českokrumlovském regionu moc výjezdů nemáme. Zasahovali jsme jenom na budově policie, základní škole, nemocnici, celním úřadu, správě sociálního zabezpečení, úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo ve Chvalšinách.

Na Krumlovsku naštěstí kalamitu nemáme, jenom pěknou bílou zimu. Jindy to bývá horší a pamatuji si, když jsme před lety museli Český Krumlov objíždět i dvakrát denně,“ poznamenal.

Ovšem, kam se hasiči na pomoc vydají, posuzuje a rozhoduje jihočeské operační středisko. „My vyjíždíme jenom tam, kde je třeba odstranit bezprostřední nebezpečí,“ shrnul Pavel Rožboud.

A poplatky hasiči zatím nevybírají. V ostatních případech si je třeba na odstranění rampouchů a sněhu sjednat patřičnou firmu.