Už v pátek se začnou k Vltavě na Českokrumlovsku sjíždět závodníci Krumlovského vodáckého maratonu 2009, který odstartuje v sobotu.

Trénovat začnou účastníci závodu již pátek, proto bude ve Vltavě vyšší průtok vody, a sice dvacet kubíků za sekundu.

„Průtok vody se zvedne v pátek po 12. hodině v úseku od Vyššího Brodu a v sobotu dvacet kubíků poteče po celý den,“ sdělil ředitel závodu Lukáš Novosad. „V současnosti máme nahlášený rekordní počet účastníků, a to zejména na start do Vyššího Brodu, odkud na trasu vyrazí více než 300 lodí.“

Napínavý prvosjezd

Hromadný start pramic a raftů v Rožmberku nad Vltavou oživí dračí loď. „To tady bude její prvosjezd, protože ta na tomto závodu ještě nejela. Její posádku vlastně tvoří organizátoři a její start je důsledek hecu, kdy si aktéři řekli, a proč to nezkusit? Dračí loď je totiž určena především na hladkou vodu, jako jsou jezera a rybníky,“ říkal Lukáš Novosad s úsměvem.

Takže bude už jenom napínavé, jak se dračí loď s nástrahami řeky popasuje a zda vůbec dojede do cíle, neboť měří 12 metrů a i bez lidí váží víc než 200 kilogramů.

Bubny v kempu

„Zajímavé to bude i v kempu Na Pískárně, kde budou závodníci přebíhat s loděmi a kde je občerstvovací stanice. Ta bude sloužit jak závodníkům, tak divákům. Kromě toho zde bude hrát jedna kapela čistě na bubny a povzbuzovat závodníky k dalším výkonům,“ prozradil ředitel závodu.

Do letošního ročníku Krumlovského vodáckého maratonu se již podruhé zapojí také záchranáři, a sice českokrumlovští profesionální hasiči a vodní záchranáři, kteří budou účastníky závodu zabezpečovat u všech jezů.

„Kromě toho pojede na konci sběrný raft, který bude uzavírat závodní pole a pomáhat závodníkům v nesnázích,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

Hasiči budou také vybaveni lany, obleky do vody, vestami, nosítky, obvazy či dekami, přítomná bude samozřejmě rovněž záchranná lékařská služba.“

Nejnebezpečnější je jez v Českém Krumlově pod Jelení lávkou, kde se vlivem prací v řece změnil tok vody a vyhazuje doleva. Nepříjemný je také jez pod „Skleníkem“ a v Rožmberku nad Vltavou.

„Také my jsme vyslali do závodu jednu posádku raftu,“ prozradil Pavel Rožboud.