„Viděli jsme, jak se cvičí psi, odchytávají zvířata, zachraňují lidé z hořícího auta, jak se hasí chalupa, zachraňují lidé, kteří se topí,“ zářily oči například Veronice Francové ze 6. třídy vyšebrodské základní školy. Patřila k několika stovkám návštěvníků pondělního setkání bezpečnostních a záchranných sborů. To už podruhé zorganizovala Městská policie Vyšší Brod.
Pozvání přijaly a praktické ukázky předvedly sbory nejen z Českokrumlovska, ale i třeba z Českých Budějovic nebo z rakouského Bad Leonfeldenu.
„Nejvíce mě zaujali psi a povídání o tom, jak nepropadnout pití a nebo kouření marihuany ,“ dodala Veronika.
„Mně se nejvíce líbilo vyprošťování zraněných z auta. Neměli to záchranáři jednoduché, protože je zlobil agregát a museli vyprošťovat ručně páčidly a hasičskou sekyrkou,“ prokázal pozornost její spolužák Martin Syrovátka. „Jsou to všechno borci,“ ocenil počínání příslušníků sborů, kteří se dětem celé pondělní dopoledne věnovali.
Vloni měla akce premiéru. Strážníci ji připravili a očekávali reakce. „Chtěli jsme udělat něco pro děti, aby měli ponětí, co dělají různé záchranné složky. Vloni jsme sbírali zkušenosti,“ říkal vedoucí vyšebrodské Městské policie Ladislav Závodský Odezva byla pozitivní, a tak letos připravili druhý ročník s větší účastí různých složek.
„Učit se teorii je hezká věc, ale praxe navíc ještě znásobená stresovou situací je něco úplně jiného. Věřím, že v příštím roce odezvu znovu vyslyšíme a najdeme zase něco navíc,“ uzavřel vedoucí Městské policie Vyšší Brod Ladislav Závodský.