Někteří z nich se v budoucnu možná stanou žurnalisty a čerstvé zprávy budou čtenářům sdělovat třeba právě z redakce Českokrumlovského deníku.

Aby blíže poznali každodenní práci redaktorů v nejčtenějším regionálním deníku, zavítali ve středu osmáci ze Základní školy Plešivec Český Krumlov v rámci mediální výchovy přímo do redakce na prvním nádvoří českokrumlovského zámku.

Tady jim šéfredaktorka Zuzana Kyselová přiblížila historii okresního periodika i to, jak noviny vznikají od ranní porady redaktorů až do večerní uzávěrky. Žáci už také vědí, jak se noviny tisknou a distribuují.

Po troše teorie přišla na řadu i praxe, kdy se studenti seznámili s redakčním programem, v němž noviny vznikají, a také si vyzkoušeli napsat svůj článek.

Jak se jim to povedlo, můžete posoudit zde:

Je nás šestnáct. Hrozně nás baví mediální výchova. Do redakce Českokrumlovského deníku se nás ale vydalo jen pět s paní učitelkou. Bavič skupiny je Jiří Kouba z Las Vegas (Křemže). „Jak jsem si představoval novináře, nevím. Jako normální lidi. Novinářem bych být nechtěl," rezolutně prohlásil v redakci Českokrumlovského deníku. „Já už mám o svém povolání jasno. Chci pracovat v zemědělství."Jan Schwarz miluje hokej. Je vynikajícím hráčem HC Mountfield České Budějovice. Jeho cílem je udržet se v Budějovicích. „Novinářem bych se stát nechtěl, je to moc o nervy," přiznal. „Chci být profesionálním hokejistou."

Jana Kyselu novinařina také neláká. V hlavě má fotbal. „Na mediální výchovu jsem začal chodit, protože jsem si chtěl zkusit, co to obnáší. Baví mě to… trochu." Honza sní o kariéře profesionálního fotbalisty.

Elišku Cieslarovou novinařina nijak nepřitahuje, má už své sny, čím by se v budoucnu stala. Chtěla by být lékařkou nebo zubní laborantkou.

Vlaďka Maurerová docela ráda kreslí, ale ani ona nechce být novinářkou, protože se jí to zkrátka nezamlouvá. Vlaďka miluje chemii a ráda by pracovala v chemické laboratoři. „Končím, hezké věty neumím," uzavřela.