S fotovoltaickými elektrárnami jakoby se roztrhl pytel. Velmi často se tak děje za vzájemně výhodné symbiózy mezi provozovatelem a obcí. Kromě elektrárny u Kájova se přítomností speciálních panelů pyšní i Světlík a mnoho dalších obcí regionu. Tady jsou zkušenosti některých z nich:

Křemže

Na Křemežsku není příliš možností, kde by se dala postavit nová fotovoltaická elektrárna. „Jediné místo v souladu s územním plánem se nabízí v osadě Mříč. Jenomže jsou tam složité majetkové vztahy, takže to nejde.

Zájemci by byli, ale situace je dost těžko řešitelná,“ řekl křemežský starosta Josef Troup. „Navíc nyní ještě nastal stop stav pro další přidělování rezervací pro tyto účely. Těžko tedy dnes někdo získá vhodné místo.“

V Mříči už jedna fotovoltaická elektrárna stojí. Stejné zařízení je i na budově druhého stupně základní školy v Křemži. „Chtěli bychom fotovoltaiku mít nainstalovanou také na budově prvního stupně. Investor by nám za to opravil střechu, která je ve špatném stavu. Jak jsem ale zmínil, situace je dnes složitá,“ řekl Troup.

Horní Planá

Na Hornoplánsku se lidé krajiny plné fotovoltaických elektráren bát nemusejí. „Došli jsme ke společnému usnesení v našem infrastrukturním spolku tří zemí, že u nás plošné zastavování přírody fotovoltaickými elektrárnami nechceme,“ ujistil starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Podle Hůlky by mělo být raději více podporováno montování fotovoltaických článků na střechy objektů. „Každý objekt je podle našeho názoru vhodný k takovému účelu. Tato cesta by se měla podporovat, ne pole plné fotovoltaických elektráren.“

Omlenice

Hledači vhodných lokalit pro stavbu fotovoltaické elektrárny se nevyhýbají ani Omlenici. Právě tento týden budou zastupitelé řešit jednu ze žádostí.

„V lokalitě u Strádova má někdo zájem postavit takové zařízení zhruba na jednom hektaru. Je to stranou veškeré zástavby v polích,“ řekl omlenický starosta Karel Holub.

„Jeden majitel místního pozemku chtěl také fotovoltaiku na svých čtyřech hektarech. Schválili jsme dokonce i změnu územního plánu. Zatím tu ovšem nic takového není. Zájemci se ale pořád hlásí.“

Velešín

Třem fotovoltaickým elektrárnám v okolí města již dalo zelenou velešínské zastupitelstvo. „Pokud ale vím, stavební povolení zatím nezískal žádný z investorů,“ uvedl místostarosta Velešína Jiří Růžička.

Doplnil, že nejblíže ke vzniku má zřejmě největší fotovoltaická elektrárna, jež má vyrůst na ploše o rozloze přibližně čtyř hektarů poblíž silnice směřující z města na Český Krumlov.

„Dalšími asi třemi žádostmi se zastupitelstvo ještě bude zabývat. Ovšem vzhledem k tomu, že stavba dalších elektráren tohoto druhu už má údajně dostat červenou, doufám, že do té doby budeme mít k dispozici nějakou odpovídající metodiku, abychom věděli, jak máme rozhodovat,“ dodal Jiří Růžička.