„Původně byl veletrh maximálně směřován na trh a obchod. Když si vzpomenu na první léta, musím si vybavit, jak sem ve čtvrtek najížděli lidé se sekačkami, pilami a tak dále. V té době to bylo nedostatkové zboží. Dneska je ale trh nasycený, člověk si může koupit cokoliv a kdykoliv. Veletrh tedy orientujeme na funkci společenskou," zavzpomínal starosta na postupný vývoj.

I tak ale samozřejmě stánkaři nechybí. „Opět jsme se snažili, aby byla nabídka co nejpestřejší. Jako obvykle tu tedy máme široké spektrum zboží. Je i možné odsud odjet úplně novým autem," načrtl Josef Troup.
Slavnostnímu zahájení přihlíželo několik desítek lidí. Do Křemže přijelo i plno hostů, většinou z politického spektra. Nechyběli ale ani zástupci hasičů, policie či školy. Na roky spojené s Křemežským veletrhem zavzpomínal i poslanec Michal Doktor.

„Do roku 1998 jsem se trhů aktivně účastnil. Pan školník má pořád stejný výraz, který si pamatuji, když jsem stěhoval prodávané věci do školy," usmál se.

Kdo se těšil na dívky oblečené v kostýmech zajíčků Playboy, které zahajovací ceremoniál v minulých letech okořenily, musel být zklamán. Tentokrát se nic nadstandardního nekonalo. „Rozhodli jsme se, že to tentokrát pojmeme velice civilně. Jen muzika a přivítání pana starosty," zmínil ředitel krumlovského divadla, které se na dramaturgii zahájení podílelo, Jan Vozábal.

Josef Troup včera také zmínil, že Křemežský veletrh není uměle vytvořená porevoluční akce. Trhy mají v Křemži bohatou tradici. „Ti, kteří z akcí před 21 lety začínali, vycházeli z historické tradice naší obce. Dříve se tu pořádaly dobytčí trhy, na které se sjížděli sedláci a živnostníci z celého okolí," řekl starosta. Veletrh potrvá až do neděle, kdy v noci jako poslední vystoupí kapela Hyalit. V plánu je i ohňostroj.