Dlouhé roky byla nevyužívaná. Nyní se ale na zahradu Střední odborné školy zdravotnické a Středního odborného učiliště Český Krumlov vrací život. Pryč jsou časy zarostlé plochy, kam lidská noha hned tak nevkročila. Cestička, lavičky, bylinková zahrádka, dendrofon. To vše se zabydlelo na zahradě díky finanční podpoře města. Co je nejdůležitější, ruku k dílu přiložili sami žáci, kteří si ji tak mohli vypiplat podle svých představ.

„Aktivita našich žáků mě vážně potěšila,“ řekla včera během slavnostního otevření nové zahrady Martina Kokořová. „Upravili trávník, vytvořili bylinkovou zahrádku a tak dále. Byli moc šikovní. Pochválit musím i truhláře a zedníky. To místo je nyní moc pěkné, nezbývá než doufat, že tento stav zůstane i nadále.“

Podle Kokořové je nyní zahrada ideální místem pro odpočinek a relaxaci. Do budoucna se počítá i s tím, že by se zde setkávali žáci se svými vrstevníky ze sousední střední uměleckoprůmyslové školy.

„Bylo by fajn, kdyby se nám to podařilo. Studenti Anežky k nám míří na obědy nebo třeba do tělocvičny. Musí chodit okolo poměrně rušné silnice, takhle by to bylo daleko snazší,“ uvedla Kokořová.

Českokrumlovský starosta Dalibor Carda ještě upozornil, že by bylo dobré udělat na zahradu nový vstup. Ten dosavadní není úplně optimální.
„Žáci musí jít přes hlavní vchod. Ideální by bylo, kdyby byl na zahradu vstup přímo ze školy,“ řekl Carda.

Zahrada zároveň bude fungovat jako venkovní multifunkční učebna.

Ředitelka při včerejším otevření upozornila své žáky, aby zapomněli na vyhazování odpadků z okna, jak mají někteří v oblibě. Mohli by toho pěkně litovat. „Kdo má vyhazování odpadků z oken za národní sport, měl by si uvědomit, že může někoho zranit. Nyní bude na zahradě větší pohyb lidí, než byl doposud. Pak to může šetřit policie jako ublížení na zdraví,“ řekla Kokořová. „Všechny zákazy, které jsou ve škole, platí i pro zahradu.“

Během úpravy prostor se nepodařilo jen vyřešit staré schody, které vedou k bylinkové zahrádce. Jelikož k ní ale vede přímá cesta, nepočítá se ani s jejich využitím. „Ještě nedokážu říct, co s nimi uděláme, ale jejich stav je vážně špatný,“ řekla ředitelka.

Na zahradě se nachází i betonová díra, na kterou truhláři vyrobili poklop. K čemu ale sloužila, to nikdo neví.

„Je tam dole mřížka na odvod vody, ale opravdu nevím, co tam mělo být,“ řekl zástupce ředitelky Pavel Lukášek.

A jak se zahrada líbím samotným studentům? „Je to pecka,“ shodují se.