„Syn má moc malý byt, tak jsem u něj nemohla bydlet. Podala jsem si žádost, ale dlouho jsem čekala,“ přiblížila včera, proč odešla do zařízení pro seniory, Marie Remaiová.
Převis uchazečů je značný, ale podle zasvěcených není tak vysoký, jak se na první pohled zdá. „Máme kapacitu 110 lůžek a všechna jsou obsazena,“ dokresluje ředitel Domova důchodců v Horní Plané Jaroslav Šíma. „V naší evidenci žadatelů a uchazečů o službu máme kolem čtyřiceti žádostí. Většinou se to prezentuje jako obrovský převis poptávky nad nabídkou, ale v tomto počtu je i několik žadatelů, kteří si žádost podají s výhledem i na několik let dopředu, teď pro ně není akutní. Navíc si žadatel může podat žádost i do několika takových zařízení najednou. Pokud je tedy například třicet takových zařízení v kraji a všude mají 40 žádostí navíc, neznamená to nutně, že převis je 1200 zájemců,“ dodává Šíma. Žádná centrální evidence, kde by se ověřil skutečný počet zájemců neexistuje.
Nicméně určitý převis je jasný. Jak přesně, to si chce například zjistit českokrumlovská radnice. „V rámci komunitního plánování si chceme nechat zpracovat průzkum a demografický vývoj zdejší populace, abychom věděli přesně, jak a kdy bude případná stavba nového domova pro seniory nutná,“ okomentovala stav místostarostka Jitka Zikmundová.
Některá zařízení tohoto typu jsou v kraji buď ve starších, někdy nevyhovujících objektech, nebo domech, které sloužily původně k jiným účelům, jako například památkově chráněné objekty zámečků a podobně.
Ty, u kterých to jde a kterým se podařilo získat peníze, chystají nástavby. V takové situaci je i Domov v Horní Plané, který získal vloni evropskou dotaci.