Český Krumlov – Lékařů v příhraničních oblastech je zoufalý nedostatek. Lidé z menších obcí musejí za lékařskou pomocí dojíždět do měst a cesta se často protáhne na celý den. Obzvláště náročná je cesta k doktorovi v letních měsících, kdy je dopravní obslužnost v rámci školních prázdnin značně omezená.

V Rožmitálu na Šumavě ordinuje praktický i dětský lékař jednou do měsíce. „Většina lidí má vůz a dojíždí do Kaplice," informovala starostka Alena Ševčíková. Autobusem jezdí převážně senioři. „Mohou jet ráno v šest, nebo ve čtvrt na osm. Zpět se dostanou v půl jedenácté, nebo ve čtvrt na dvě."

Na druhý kámen úrazu při cestování za doktorem upozorňuje starostka Přední Výtoně Regina Houšková: „Pokud doktor, za kterým lidé od nás jezdí, onemocní, nebo odjede na dovolenou, nejsou za něj adekvátní zástupy. Zastupující lékařka je v Horní Plané a dopravit se tam je celkem složité." Lidé z Přední Výtoně dojíždí za doktorem do Loučovic, nebo Frymburka.

Starosta Frymburka neskrýval radost z toho, že městys disponuje praktickým, dětským, ale hlavně zubním lékařem. Připouští totiž, že sehnat lékaře do příhraničních oblastí a menších obcí je výkon nad lidské síly. „Nám se s obrovským štěstím, náhodou a připraveností podařilo zajistit plynulý přechod při ukončení minulého zubaře k nové, mladé zubní lékařce.." Doplnil, že obce si musejí lékaře shánět samy a být dostatečně připravené, protože ministerstvo se o tento problém nestará. Naopak si postěžoval, že jsou obce neustále zahlcovány zbytečnou byrokracií.

Mnoho současných obecních doktorů je navíc již v důchodovém věku a obavy z toho, co bude, až odejdou, trápí většinu starostů a starostek. Mladých doktorů není moc a pokud přece jenom jsou, často odcházejí do zahraničí, kde jsou pro ně pracovní podmínky nesrovnatelně lepší.

Obce při tom nastupujícím lékařům často vycházejí hodně vstříc. V Černé v Pošumaví jim například obec pokrývá většinu nákladů na provoz. „Platíme elektřinu, topení a ordinace je v budově školky. Doktoři platí symbolické nájemné padesát korun ročně," řekla starostka Irena Pekárková. Ve Frymburku nastupujícímu doktorovi nabídnou například i přednostní přidělení bytu či parcely.