Na rekonstrukci sociálů z letních prázdnin minulého roku navázala Základní škola Linecká Český Krumlov. V těchto dnech tam pracovníci firem pracují na druhé etapě, v níž po chlapeckých záchodech přišly na řadu dívčí.

„Náklady šplhají zhruba ke třem milionům korun. Peníze investuje město. Budeme opravovat také invalidní záchod. Dělá se i příslušenství uklízeček a kuchařek,“ řekl ředitel školy Karel Dvořák.

Cílem je, aby nové sociály šly vizuálně s dobou. Jak ale Dvořák zmiňuje, nejedná se o naprostou modernu. „Snažíme se, aby to nějakou dobu vydrželo a morálně nezastaralo. Používáme moderní materiály,“ řekl ředitel školy.

Zatímco chlapci mají záchody černobílé, děvčata čeká červený element. „Červená je pro dívky přece jenom lepší. Sociály to pěkně rozsvěcuje,“ řekl Vladislav Čížek, který na nové podobě záchodů pracuje.

Těmi ale práce v ZŠ Linecká neskončí. V srpnu budou vyměněna okna v průčelí budovy. „Nová okna budou replikami oken původních za přispění moderní techniky. Jedná se zhruba o necelých třicet oken,“ řekl Dvořák.

Zima nebude vadit

Zásadní práce jsou v plném proudu i v Křemži. Na místní základní škole vzniká nová nástavba na střeše jídelny a kuchyně. Díky ní už nebudou muset děti cupitat na hodinu tělesné výchovy venkem, což bylo zejména v zimních měsících samozřejmě nepříjemné.

„Jedná se o stěžejní projekt Křemže letošního roku, který vyjde na šest milionů korun. Podařilo se nám získat dotaci dva miliony korun,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.

Vše jde podle plánu také na Základní škole Velešín, kde je pozornost věnována například prošlapaným linům v některých třídách a na chodbách.